Lietuvos plastikų klasteris prisikvietė į svečius tarptautinį renginį
Kaip pamatuoti klasterio sėkmę? Anot Lietuvos plastikų klasterio koordinatoriaus Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos (LINPRA) vadovo Gintaro Vildos, klasterio įdirbį geriausiai atspindi įmonių augimas, eksporto apimtys ir tarptautiniai ryšiai. Klasteris oficialiai susiformavo ir buvo įkurtas vos prieš dvejus metus, t.y. 2015 m., o vienas iš pirmųjų didelių įgyvendintų žingsnių – parengtas investicinis projektas pagal priemonę „Verslo klasteris LT“ klasterio narių augimui ir eksportui skatinti.
Tai, kad pasirinktos krypties puikiai sekasi laikytis, rodo per trumpą laiką pasiekti bendri rezultatai: įmonių apyvartos auga, jos įsitvirtina esamose rinkose ir ieško naujų. Pradėjus integruotas veiklas su Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA), startuota dar su 2 projektais. Lietuvos plastikų klasteris buvo atrinktas brandinimui projekto „InoLink“ platformoje, o visai neseniai patvirtinta bendra projekto paraiška BSR „Inovacijų ekspresui“ kartu su Danich Cluster, kas padės plėsti Danijos ir Lietuvos klasterių tarptautinį ir tarpsektorinį bendradarbiavimą. O kartu su Baltijos automobilių detalių klasteriu nacionaliniu lygmeniu pasiektas beveik 1 mln. Eurų vertės susitarimas dėl Lietuvos inžinerinės pramonės eksporto plėtros skatinimo.
Aktyviai plečiant klasterio tarptautiškumą ir mezgant tarptautinius ryšius, neseniai buvo pasiektas dar vienas svarbus lūžis –artimiausia ECP4 platformos projektų planavimo sesija bus rengiama Vilniuje, bendromis ECP4 (The European Composites, Plastics and Polymer Processing Platform) ir Lietuvos plastikų klasterio pastangomis.
Renginys reikšmingas visai Lietuvos plastikų rinkai
„ECP4 platformos projektų planavimo sesija Vilniuje – tai tarptautinis, svarbus renginys, reikšmingas Lietuvai, plastikų rinkai ir bendrai Lietuvos plastikų klasteriui. Lietuvos plastikų klasteris yra ECP4 platformos narys. Ilgalaikis dalyvavimas platformos veikloje ir aktyvus dalyvavimas sesijose atnešė vaisių: vienoje iš paskutiniųjų sesijų klasterio ir MITA atstovai pristatė veiklą bei galimybes Lietuvoje – tokiu būdu pavyko atkreipti tarptautinį dėmesį ir naują sesiją inicijuoti pas mus. Rugsėjo 19 d. vyksiančioje sesijoje bus sprendžiami ne tik darbiniai platformos ir projektų klausimai, bet kartu pristatysime Lietuvos plastikų rinką, stipriausias įmones ir tiesiogiai parodysime įmonių bei klasterio potencialą”, – apie renginį „ECP4 Info Diena ir B2B susitikimai 2017” pasakojo G. Vilda.
Plastikų ir kompozitų perdirbimo srityje veikiančios ir inovacijas kuriančios įmonės turėtų suklusti. Nors sesijos dalyvių skaičius ribotas, ji atvira ne tik Lietuvos plastikų klasterio, bet ir asociacijos LINPRA nariams. Renginys skirtas sustiprinti tarptautinio bendradarbiavimo ryšius, pristatyti Lietuvos plastikų sektorių, tai gali būti puiki terpė reprezentuoti savo įmones, surasti būdų įsilieti į tarptautinius projektus. Tuo pačiu šis renginys – galimybė pasirengti dalyvavimui Horizon 2020 programoje pagal 2018 m. kvietimus.
„ECP4 Info Diena ir B2B susitikimai 2017” vyks Fizinių ir technologijos mokslų centre, Vilniuje. Programoje numatyti aktualūs pranešimai, projektų sesija ir B2B susitikimai. Daugiau apie renginį ir registracijos sąlygas rasite čia.
Klasteryje – geriau nei po vieną
Pirminiai Lietuvos plastikų klasterio rezultatai džiugina jo koordinatorių, o klasterio tikslai, veikla ir nauda – nariams nekelia abejonių: „Siekiant veiklos efektyvumo ir konkurencingumo Europos rinkoje, jungimasis į klasterius yra vienas iš pažangiausių kelių, dalyvavimas bendruose projektuose stiprina įmonių konkurencines galimybes. Klasteris suteikia platformą bendrai koordinuoti projektus, organizuoti strategines sesijas, kurių metu formuojamos klasterio veiklos kryptys, aptariami iššūkiai klasterių rinkoje. Koordinuotai vyksta bendravimas su užklausas pateikiančiais potencialiais partneriais ar klientais.“
Anot G. Vildos, Plastikų klasteris vystosi sparčiai, todėl viena iš ambicijų – siekti bronzinės, o vėliau ir sidabrinės, užsienio klasterių ekspertų suteikiamos žymos (Cluster Label). Be žymos Plastikų klasteris taip pat siekia stiprinti savo potencialą inovacijų, specialistų ruošimo, pasiruošimo ketvirtajai pramonės revoliucijai srityse, norint užtikrinti Lietuvos plastikų pramonės konkurencingumą.
„Galima sakyti, kad šiandien visas Lietuvos plastikų klasterio gamybinis pajėgumas prilygsta tik vienai vidutinio dydžio įmonei Europos kontekste. Norint būti lygiaverčiu partneriu Europos plastikų pramonėje būtina įsisavinti technologijas, diegti inovacijas“, – konstatavo G. Vilda. Jis atskleidė, kad atkreipti dėmesį į MTEPI (mokslo tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų) būtinybę padėjo ir aktyviau veikti įtikino MITA klasterių koordinatorė projekto „InoLink“ metu: netrukus planuojama kartu identifikuoti MTEPI potencialą Lietuvos plastikų klasteryje
Lietuvos plastikų klasteris šiuo metu yra vienas iš 14 „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra“ (InoLink) projekte brandinamų klasterių. „InoLink“ – tai Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) koordinuojamas ES priemonės „Inogeb LT“ projektas, kuris vykdomas kartu su Lietuvos inovacijų centru ir finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Projektas prasidėjo 2016 m. liepą, o jo tikslas – skatinti įmonių jungimąsi į klasterius, didinti klasterių brandą, skatinti augimą bei tarptautinį bendradarbiavimą.