Užsieniečiai ieškojo IRT partnerių Lietuvoje
Lietuva pasaulinėje ekonomikoje stengiasi įsitvirtinti kaip stipri informacinių ryšių technologijų (IRT) sektoriaus lyderė regione. IRT sektoriaus produkcija Lietuvoje sudaro jau apie 2 mlrd. eurų, o kuriama pridėtinė vertė lenkia Europos sąjungos (ES) vidurkį bei kasmet auga.
Pastaruosius trejus metus Lietuva užtikrintai augina raumenis strateginėse rinkose. IRT sektoriaus teigiamas prekybos balansas nuolatos auga. Paslaugų eksportas sudaro ženkliai didesnę dalį nei importas. Pernai daugiausiai eksportuota į Vokietiją, Didžiąją Britaniją, Daniją, augo bendradarbiavimo su JAV mastas.
„Aktyvus tarptautinis bendradarbiavimas ir klientų tinklų mezgimas – esminiai sėkmės faktoriai, lemiantys didėjančius pardavimus ir skatinantys plėtrą. Pagrindinės Lietuvos IRT plėtros kryptys – rangos paslaugos (angl. „outsourcing”), dirbtinis intelektas, debesijos, virtualios ir papildytos realybės sprendimų sritys”, – sektoriaus vystymosi kryptis apibendrino Lithuanian ICT klasterio prezidentas Marius Pareščius.
Siekiant dar sparčiau auginti IRT sektoriaus plėtrą praėjusią savaitę kartu su Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra ir Lietuvos inovacijų centru buvo suorganizuotas tarptautinis partnerių paieškos renginys „Bridge 2 Business“. Vilniuje vykusio renginio esminis tikslas – padėti Lietuvos IRT įmonėms ir klasteriams susirasti naujus partnerius iš Norvegijos, Danijos, Lenkijos ir Latvijos.
Svečių priėmimui pasiruošė atsakingai
Renginiu susidomėjo daugiau nei keturiasdešimt IRT srityje veikiančių įmonių ir užsienio klasterių: Eastern ICT Cluster, Solar Polaris A/S, Mazovia ICT Cluster, Latvian Export Cluster, IKT Telemark ir kt. Dviejų dienų renginio metu įmonių atstovai ne tik dalyvavo partnerių paieškos susitikimuose, bet ir turėjo galimybę apsilankyti Fizinių ir technologijos mokslų centre, Blockchain Centre Vilnius ir NFQ Technologies biure.
„Užsienio šalių atstovus maloniai nustebino renginyje dalyvavusių Lietuvos įmonių pasirengimas. Pateikti pasiūlymai konkretūs, kainos patrauklios, paslaugų spektras platus”, – „Bridge 2 Business“ renginio rezultatais džiaugėsi klasterio prezidentas M. Pareščius.
„IRT – vienas aktyviausiai Lietuvoje inovacijas kuriančių ir diegiančių sektorių. Apie 80 proc. įmonių planuoja plėtrą per artimiausius trejus metus. Nors jaučiamas augantis specialistų trūkumas, tačiau kompiuterių programavimo ir konsultacinės veiklos generuoja ženklią pridėtinės vertės dalį. Lietuvoje kuriami tarptautiniu mastu konkurencingi produktai ir paslaugos“, – užsienio įmonių ir klasterių susidomėjimą partnerių paieškos renginiu Lietuvoje komentavo Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros direktorius Kęstutis Šetkus.
Daug dėmesio tarptautiniams projektams
Tarptautinio „Bridge 2 Business” renginio metu ypatingas dėmesys buvo skiriamas praktinėms žinioms, tikslinių kontaktų užmezgimui, bendrų projektų vystymo patirčių dalinimuisi.
Siekiant IRT sektoriaus vystymosi ir plėtros regione bei konkurencinio pranašumo tarptautinėse rinkose, verslo įmonės ir mokslo institucijos turėjo progą pasiruošti efektyviam dalyvavimui būsimuose verslo ir mokslo bendradarbiavimo projektuose, inovacijų skatinimo programose, pavyzdžiui, Baltic Sea Region Programme, Nordic Grants.
Nors tikruosius „Bridge 2 Business“ partnerių paieškos renginio rezultatus bus galima pamatuoti tik už poros mėnesių, tačiau asociacija Lithuanian ICT Cluster renginio metu pasirašė bendradarbiavimo ketinimų protokolus su Lenkijoje veikiančiu klasteriu ir Norvegijos IKT Telemark klasteriu. Klasteriui taip pat pavyko susitarti dėl ateities bendradarbiavimo, verslo susitikimų tarp abiejų šalių įmonių ir klasterių 2019 metais.
Pakeitė pavadinimą ir nori išsikovoti sertifikatą
Lithuanian ICT klasteryje daug dėmesio skiriama tarptautiškumo plėtrai: klasteris bendradarbiauja su užsienio partneriais-klasteriais iš Norvegijos, Austrijos, Olandijos, Kroatijos, Airijos, Slovėnijos, Lenkijos, Moldovos, Brazilijos, JAV ir kitų ES šalių. Be to, dalyvaujama tarptautiniuose projektuose, tokiuose kaip COSME, H2020 ir kt.
Šiemet Lithuanian ICT klasteryje įvyko keli reikšmingi pokyčiai. Visų pirma, klasterio pavadinimas buvo pakeistas iš Užupis Creative Cluster į Lithuanian ICT Cluster. Visų antra, klasteris siekia būti sertifikuotas ir pelnyti Europos klasterių analizės sekretoriato suteikiamą bronzinę klasterių Meistriškumo žymą (Label of Excellence), kurią turėtų gauti jau netrukus.
Klasteris buvo įkurtas 2010 m. ir dabar jau vienija 21 verslo ir mokslo organizaciją. Pasinaudojęs Europos Sąjungos struktūrinių fondų daliniu finansavimu, siekdamas nacionalinio ir tarptautinio konkurencingumo kūrybinių industrijų sektoriuje klasteris sukūrė modernią MTTP infrastruktūrą žinių ir technologijų plėtrai bei sklaidai. Viena pagrindinių klasterio veiklos krypčių yra bendri mokslo tyrimų ir eksperimentinės plėtros projektai informacinių technologijų srityje, kurie turi didelį komercinį potencialą.
Lithuanian ICT klasteris kartu su dar 11 Lietuvos klasterių dalyvauja projekte „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra (InoLink)“. Bridge 2 Business renginys – viena iš projekto „InoLink“ veiklų. „InoLink“ yra ES priemonės „Inogeb LT“ projektas, kurį MITA vykdo kartu su Lietuvos inovacijų centru. Projekto tikslas – skatinti įmonių jungimąsi į klasterius, didinti klasterių brandą, skatinti augimą bei tarptautinį bendradarbiavimą. Projektas ir jo veiklos yra finansuojami Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.