24 kovo d., 2014

Tarptautinių ekspertų konsultacijos – Lietuvos klasteriams!

         Š. m. balandžio 01-03 d. Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra kartu su VšĮ „Versli Lietuva“ ir Lietuvos inovacijų centru organizuoja Tarptautinių ekspertų klasterių fasilitatorių konsultacijas. Siekiant suteikti efektyvias ir kokybiškas konsultacijas, besiremiančias tarptautinių ekspertų (klasterių fasilitatorių) patirtimi, bus samdomi tarptautiniai ekspertai – savo patirtimi dalinsis ekspertas iš Vokietijos. Pirmoji konsultacijų sesija vyks Amberton viešbutyje (Vilnius).

Lietuvoje klasterių skatinimas apibrėžiamas strateginio lygmens dokumentuose. Klasterizacijos procesų skatinimas visuose strateginiuose dokumentuose siejamas su tarptautiškumo plėtra. Klasteriai įvardijami kaip priemonė siekiant didinti tarptautinį Lietuvos pramonės konkurencingumą bei skatinant Lietuvos verslo integraciją į tarptautines rinkas.

Prof. M.Porter klasterį apibrėžia kaip „geografinę tarpusavyje susietų įmonių, specializuotų tiekėjų, paslaugų teikėjų, susietų pramonės šakų įmonių ir tam tikros krypties asocijuotų institucijų (prekybinių/gamybinių asociacijų, universitetų, mokymo įstaigų), kurios konkuruoja, bet taip pat ir bendradarbiauja, koncentracija.  Šia definicija yra remiamasi ir LR Investicijų įstatyme, kur teigiama, kad klasteris – tai geografinės tarpusavyje sujungtos tam tikros srities įmonių ir institucijų santalkos.

Teigtina, kad klasteriu laikomas darinys, kuriame persipina įvairių sektorių įmonės, kurių veikla yra sutelkta į konkrečių vertės grandinių kūrimą.  Europos klasterių memorandume teigiama, kad klasteriai yra esminis Europos ekonomikos ir inovacijų variklis.

Egzistuoja kelios veiklos sritys, į kurias gali būti nukreipiama klasterio veikla.  Šias veiklas būtų galima išskirti į dvi grupes, t.y. pagrindinės klasterio veiklos (t.y. susiformavusio klasterio veikla paprastai nukreipiama į vieną iš sričių – inovacijų plėtrą arba verslo procesų skatinimą) bei papildomos veiklos, kurios yra ypač aktualios klasterio formavimosi pradžioje bei yra vykdomos paraleliai pagrindinėms veikloms viso klasterio gyvavimo metu (t.y. komunikacija, informacijos sklaida, kompetencijų vystymas bei bendra rinkodara).

Tarptautinių ekspertų konsultacijų metu bus galima sužinoti, kaip įmonių grupei tapti klasteriu, sužinoti kaip nustatyti kiekvieno klasterio dalyvio teises ir pareigas, ir kaip kurti drauge naujus verslo modelius, tarptautiniai ekspertai pristatydami sėkmės pavyzdžius, paaiškins, kaip galima kuriant klasterį išvengti klaidų ir priimti bendrus sprendimus. Taip pat bus patariama, kaip sukurti klasterio strategiją ir veiklos planus, bus konsultuojama kaip kurti klasterių strategiją, į kokius veiksnius reikia atsižvelgti nustatant trumpalaikius ir ilgalaikius klasterių kūrimo planus. Ekspertas paaiškins apie klasterių vidinę ir išorines strategines, kodėl ir kam jos reikalingos, kaip geriau jas parengti, kaip plėtoti klasterį, konsultuos apie klasterių plėtros galimybes, kaip ieškoti naujų arba generuoti klasterių viduje atsirandančias idėjas, kad būtų galima jas teikti vartotojų, kaip įsijungti į tarptautinius klasterius. Dažnai klasteriai neturi patirties, kaip administruoti inovatyvius procesus klasteryje.

Šiais ir kitais klasterių veiklai aktualiais klausimais konsultacijas ves patyrę ekspertai: Berlyno Inovacijų ir Technologijų instituto vadovaujantis direktorius, Vokietijos klasterių tobulumo iniciatyvos “Go-Cluster” vadovaujantis direktorius, Europos Klasterių Observatorijos Konsultacijų valdybos narys, Europos klasterių bendradarbiavimo forumo narys Dr. Gerd Meier zu Köcker (Vokietija), bei Enric Pedros  (Ispanija), kuris yra vieno pavyzdingiausių Europos klasterių vadovas, kurio veiklos rezultatai įvertinti European Cluster Excellence Initiative 2012 m. – FEMAC vadovaujamas klasteris buvo pripažintas aukščiausios – GOLD Label – kategorijos klasteriu

Tikimės, jog pirmosios konsultacinės sesijos metu gautos žinios klasteriams bus naudingos ir pravers klasterių plėtroje.

Projektas finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų.


Kitos naujienos

29 lapkričio d., 2022

InoLink: projektas baigiasi, pagalba tęsiasi

Klasteriams skirtas projektas „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra (InoLink)“ skaičiuoja paskutines savo dienas. Inovacijų agentūros koordinuojamas projektas veikė net šešerius…

24 lapkričio d., 2022

Klasterių bendruomenė Lietuvoje: sutaupykite 5 darbo metus

Artėjant metų pabaigai Lietuvos klasterių bendruomenė jau šeštąjį kartą susibūrė į tradicinį Baltijos klasterių forumą. Jo metu užduotas dalyvio klausimas…

10 lapkričio d., 2022

Svarbiausias metų renginys – jau greitai

Klasterių narius ir besidominčius klasterių veikla lapkričio 22 d. kviečiame į 6-ąją kasmetinę konferenciją ir partnerių paieškos renginį  Cluster Forum…

13 spalio d., 2022

Geriausia šių metų Europos klasterio koordinatorė: klasteriai yra ekonomikos variklis

Prestižiškiausią Europoje klasterių vadovams suteikiamą įvertinimą savo svarba galima prilyginti Oskarams kino indutrijoje.  Praėjusią savaitę vykusios Europos klasterių konferencijos metu…