29 liepos d., 2019

„Sidabrinio“ klasterio koordinatorius – apie klasterizaciją Lenkijoje

Praėjusią savaitę, liepos 16-17 d. Vilniuje vyko tarptautinė konferencija-kontaktų mugė „Ateities klasteriai: partnerystė, skaitmenizavimas, tarptautiškumas“, kurią organizavo Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) kartu su Lietuvos inovacijų centru ir partneriais – klasteriu TOOLAS ir EcoIndustria LT.

Organizatoriai kvietė įmones bei visus besidominčius klasteriais, ieškančius partnerių Lietuvoje ir užsienyje užmegzti perspektyvių kontaktų, susirasti naujų partnerių inovacijoms kurti, pasikeisti patirtimi ir įžvalgomis. Be dalyvių iš Lietuvos, renginyje apsilankė svečiai iš Olandijos, Vokietijos, Italijos ir Lenkijos. Kaimyninės Lenkijos atstovas, Metalo apdirbimo klasterio (toliau – MAK) valdybos pirmininkas Sebastian Rynkiewich skaitė pranešimą apie klasterio pasiekimus tarptautinės plėtros srityje.

Šis klasteris susikūrė tik 2006 m., bet nuo 2017 m. jau gali didžiuotis tarptautiniu klasterių sertifikatu – Sidabrine ESCA žyma. Tuo metu tai buvo vienintelis klasteris Lenkijoje įvertintas ESCA taip puikiai, o žemesnio lygio – Bronzos meistriškumo žymą –  turi vos 10 Lenkijos klasterių. Anot MAK valdybos pirmininko S. Rynkiewich klasterio ambicija šiemet yra įgyti aukščiausią klasterio kokybės įvertinimą – Auksinę meistriškumo žymą.

Apie Lenkijos klasterizacijos tendencijas, MAK klasterio sėkmę ir praktiką – pokalbis su  11 metų šio klasterio valdybos pirmininku dirbančiu S. Rynkiewich.

Kiek narių šiuo metu vienija MAK klasteris ir kokios pagrindinės klasterio veiklos sritys?

Metalo apdirbimo klasteris yra didžiausia Lenkijos metalo ir mašinų pramonės grupė. Klasteris vienija beveik 90 paslaugų ir prekybos srityje veikiančių įmonių bei 20 strateginių partnerių – universitetų, verslo organizacijų ir vietinių valdžios institucijų. Bendradarbiavimas klasteryje padeda keistis patirtimi, generuoti veiklos sinergiją ir stiprinti konkurencinį pranašumą.

Kiek aktyviai Lenkijoje vyksta klasterizacija? Kokie pagrindiniai klasterizacijos motyvai?

Lenkijoje pirmoji klasterizacijos banga nuvilnijo 2006–2008 m. Antroji banga vyko 2009–2013 m., vyriausybei nusprendus spręsti klasterizacijos efektyvumo problemas nacionaliniu mastu su ES fondų pagalba. Nuo 2015 m.  Lenkijoje pradėtas įgyvendinti svarbus klasterių politikos žingsnis – pradėtas teikti „Nacionaliniu mastu svarbaus klasterio“ statusas: klasteriai, kurie praeina sertifikacijos procesą gauna daug naudų. Tai viena iš priežasčių, kodėl kilo nauja susidomėjimo klasterizacija banga Lenkijoje.

Kaip apibūdintumėte naujausias klasterių plėtros tendencijas Lenkijoje? Kokie svarbiausi pokyčiai įvyko šioje srityje pastaruoju metu?

2015 m. tik 7 klasteriai, įskaitant MAK, gavo Nacionaliniu mastu svarbaus klasterio statusą. Nacionalinės agentūros duomenų bazėje tuo metu buvo užregistruotos apie 200 klasterių iniciatyvų. Antrajame etape, 2016 m. prie šio būrio prisijungė dar 9 klasteriai. Verslininkystės ir technologijų ministerija kreipia didelį dėmesį į klasterių veiklos kokybę, todėl, 2018 m. sertifikacijos procesą praėjo vos 4 klasteriai.

MAK pavyko pasiekti bene geriausiai vertinamo klasterio šalyje statusą, nes mūsų veikla buvo sutelkta į sritis, kurias ministerija buvo apibrėžusi kaip prioritetines. Savo veiklą stipriai orientuojame į tarptautiškumo plėtrą, inovacijas, MTEPI, technologijas, pramonę 4.0, personalo vystymą ir turimo potencialo plėtrą.

Su kokiais užsienio partneriais bendradarbiaujate? Ar turite partnerių Lietuvoje?

Džiaugiuosi, kad mūsų prioritetai sutampa su partnerių iš Lietuvos ir Italijos lūkesčiais, kuriuos aptarėme Vilniuje vykusioje konferencijoje „Ateities klasteriai: partnerystė, skaitmenizavimas, tarptautiškumas“. Beveik 10 metų sėkmingai bendradarbiaujame su Alytaus verslo konsultaciniu centru, kartu parengėme ir įgyvendinome keletą Europos mastu prioritetinių projektų. Šiuo metu plečiame dvišalį bendradarbiavimą į daugiašalį bendradarbiavimą su partneriais iš Italijos, Ispanijos ir Vokietijos. Labai džiaugiamės, kad mūsų darbą remia ir MITA. Mes tikimės dar daugiau vaisingo darbo su Alytaus VKC aministruojamo klasterio grupe EcoIndustria LT  – Gumos perdirbimo inovacijų klasteriu, su kuriais 2018 m rugsėjo 1 d. esame pasirašę ketinimų susitarimą bendradarbiavimui vystyti.

Kokiais patarimais iš savo patirties galėtumete pasidalinti su pradedančiais klasterių koordinatoriais?

Visų pirma būkite atviri bendradarbiavimui. Kurkite pasitikėjimo atmosferą tarp partnerių ir nebijokite daryti klaidų bei iš jų mokytis – tai pamoka, kurią įsisavinome iš Vakarų Europos partnerių.

Didelė mūsų sėkmės priežastis – įmonių pasitikėjimas ir privatus klasterio veiklos finansavimas. Tuo metu, kai pateikėme paraišką gauti Nacionaliniu mastu svarbaus klasterio statusą, buvome vienintelis klasteris Lenkijoje, kurio veikla buvo 100% finansuojama iš klasterio narių lėšų.

Svarbu išmintingai naudokite valstybės paramą, įskaitant ES lėšas. Mūsų pirmasis klasterio projektas buvo 100% finansuojamas iš šių lėšų. Šiuo metu mes stengiamės vykdyti subalansuotą finansų politiką ir savo veiklą grįsti detaliai išanalizuotų klasterių narių poreikių pagrindu. Dėl to savo penkių metų strategijoje nusimatytus tikslus ir planus pavyko įgyvendinti vos per pustrečių metų. Žinoma, viso to nebūtų buvę įmanoma pasiekti be puikios komandos ir partnerių (tarp jų ir iš Lietuvos).

Mano patirtis rodo, kad geroji praktika ir mokymasis iš kitų yra naudingi, tačiau lygiai taip pat svarbu ieškoti nuosavų sprendimų bei nebijoti dalintis tiek sunkumais, tiek sėkme su kitais.

Tarptautinis konferencijų-kontaktų mugių renginių ciklas  ir aštuntasis ciklo renginys „Future Clusters: Connected, Digital, International“ finansuotas iš projekto „InoLink“ lėšų. „InoLink“ yra ES priemonės „Inogeb LT“ projektas, kurį MITA vykdo kartu su Lietuvos inovacijų centru. Projekto tikslas – skatinti įmonių jungimąsi į klasterius, didinti klasterių brandą, skatinti augimą bei tarptautinį bendradarbiavimą. Projektas ir jo veiklos yra finansuojami Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

 


Kitos naujienos

29 lapkričio d., 2022

InoLink: projektas baigiasi, pagalba tęsiasi

Klasteriams skirtas projektas „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra (InoLink)“ skaičiuoja paskutines savo dienas. Inovacijų agentūros koordinuojamas projektas veikė net šešerius…

24 lapkričio d., 2022

Klasterių bendruomenė Lietuvoje: sutaupykite 5 darbo metus

Artėjant metų pabaigai Lietuvos klasterių bendruomenė jau šeštąjį kartą susibūrė į tradicinį Baltijos klasterių forumą. Jo metu užduotas dalyvio klausimas…

10 lapkričio d., 2022

Svarbiausias metų renginys – jau greitai

Klasterių narius ir besidominčius klasterių veikla lapkričio 22 d. kviečiame į 6-ąją kasmetinę konferenciją ir partnerių paieškos renginį  Cluster Forum…

13 spalio d., 2022

Geriausia šių metų Europos klasterio koordinatorė: klasteriai yra ekonomikos variklis

Prestižiškiausią Europoje klasterių vadovams suteikiamą įvertinimą savo svarba galima prilyginti Oskarams kino indutrijoje.  Praėjusią savaitę vykusios Europos klasterių konferencijos metu…