Prie tarptautinio fotoelektros lyderių projekto vairo – Lietuvos FETEK klasteris
Kaip nugalėti konkurencinėje kovoje su Kinijos gamintojais ir pasiekti, kad po kelerių metų saulės energija būtų pigiausia elektros energijos rūšis net lietingoje Lietuvoje? Lietuvos Fotoelektros technologijų klasteris (FETEK) jau dešimtmetį nuosekliai dirba, švenčia mažas pergales ir kelia sau vis globalesnius tikslus. Naujausias klasterio pasididžiavimas – laimėtas 10 mln eurų finansavimas projektui SuperPV pagal didžiausią ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programą H2020.
„Tai, matyt, didžiausias Lietuvos įmonių rengtas ir koordinuojamas H2020 projektas, bent jau fotoelektros srityje. Projektas svarbus, nes reiškia, kad Lietuvos fotoelektros sektorius ne tik matomas, bet ir pripažįstamas ES mastu kaip sugebantis sėkmingai atlaikyti Kinijos konkurenciją”, – sėkmės istorija džiaugėsi FETEK klasterio koordinatorius dr. Juras Ulbikas.
Anot dr. Ulbiko, jau 15-jame klasterio projekte dalyvauja 26 kompetentingi partneriai – lyderiaujantys ES mokslo centrai ir įmonės. Tai leis ne tik užtikrinti SuperPV projekto sėkmę, bet ir sukurs Lietuvos fotoelektros srityje dirbančioms įmonėms prieigą prie naujausių inovacijų ir sąlygas jų diegimui.
Globalią problemą sprendžia švarios energijos inovacijomis
Klasterį FETEK projekte atstovauja dvi klasterio narės – SOLITEK ir PROTECH. Projekto narių branduolys susiformavo daugiausiai natūraliai, t.y. iš artimiausiai tarpusavyje bendradarbiaujančių užsienio įmonių ir mokslo centrų, tačiau nemažai partnerių buvo atrinkti pagal turimas kompetencijas ir sudominti projekto idėja.
SuperPV tikslas – spręsti globaliu mastu egzistuojančią energetikos problemą. Projektas skirtas inovatyvios fotoelektros sistemos kūrimui, kuri padėtų efektyviai sutaupyti kaštus.
„Projekto koncepcijoje numatyta, kad sistemos kūrimas apims tris dalis, kurių kiekviena šiuo metu yra reikšminga galutiniam produkto konkurencingumui. Šios dalys arba vertės kūrimo grandinės etapai yra: modulis, galios elektronika ir galutinės jėgainės integravimas bei valdymas. Kiekviename iš šių etapų bus kuriamos inovacijos“, – pasakojo dr. Ulbikas.
SuperPV yra anksčiau vykdytų ir vykdomų projektų tąsa bei savotiškas rezultatas, leidęs suformuluoti sėkmingą projekto koncepciją: „Vienas iš veiksnių – geras supratimas, kur vertės grandinėje yra erdvės kaštų mažinimui ir kokios inovacijos tam reikalingos. Galima pasidžiaugti, kad projektas yra tikrai komandinis produktas, prie kurio rengimo daug prisidėjo partneriai“.
Kada saulės energijos sistema apsimokės Lietuvoje?
SuperPV projektas svarbus visos ES mastu ir turėtų prisidėti prie ES lyderystės saulės energijos panaudojimo srityje. Anot dr. Ulbiko, ES šiuo metu yra išsaugojusi technologinę lyderystę, tačiau pralaimi konkurencinėje kovoje Kinijos gamintojams. SuperPV projektas yra savotiškas atsakas ir galimas sprendimas, kuris, technologinių inovacijų dėka, turėtų padėti atgauti ekonominį ES konkurencingumą fotoelektros srityje.
Projekto metu sukurtos inovacijos bus išbandomos ne tik saulėtuose pietiniuose regionuose, bet ir Lietuvoje. „Tikimės, kad įdiegtos inovacijos leis pastūmėti ribą, kur saulės energija yra pigiausia energijos rūšis. Šiuo metu riba jau artėja prie Vokietijos ir yra visos prielaidos, kad po kelių metų pasieks Lietuvą: sprendimai, leidžiantys išnaudoti mūsų šalto klimato privalumus turėtų paversti šią energijos rūšį ekonomiškai naudingiausia“, – saulės energijos panaudojimą Lietuvoje komentavo dr. Ulbikas.
Klasteryje – beveik 40 narių
Klasteris FETEK buvo įkurtas 2008 m. Šiuo metu jis vienija 37 įmones ir mokslo bei tyrimų institucijas, o jo tikslas – konsoliduoti Lietuvos įmones ir mokslinių tyrimų institucijas, veikiančias fotoelektros technologijų sektoriuje, siekiant padidinti nacionalinio fotoelektros sektoriaus tvarumą ir konkurencingumą. Šiemet FETEK klasteris sertifikavosi ir jau sulaukė įvertinimo – bronzinės Meistriškumo žymos, kurią suteikia Europos klasterių analizės sekretoriatas (ESCA).
Fotoelektros technologijų klasteris šiuo metu yra vienas iš 11 „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra“ (InoLink) projekte brandinamų klasterių. „InoLink“ – tai Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) koordinuojamas ES priemonės „Inogeb LT“ projektas, kuris vykdomas kartu su Lietuvos inovacijų centru ir finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Projektas prasidėjo 2016 m. liepą, o jo tikslas – skatinti įmonių jungimąsi į klasterius, didinti klasterių brandą, skatinti augimą bei tarptautinį bendradarbiavimą.