Nauja klasterių tarpregioninio bendradarbiavimo iniciatyva skatins technologijų proveržį
Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) kartu su tarptautiniais partneriais iš 7 Europos valstybių pradeda naują klasterių iniciatyvą ClusterFY, kuri skatins klasterių bendradarbiavimą ir įsijungimą į tarptautinius tinklus bei ateities technologijų proveržį. Lietuva yra šios klasterių iniciatyvos lyderė, laimėjusi 1,8 mln. eurų projektą 5 metų laikotarpiui. Šiandien, kovo 14 d., Vilniuje vykstančioje konferencijoje „Klasterių bendradarbiavimo ateitis: didelio poveikio ir tarpsektorinių technologijų panaudojimas“ (Novotel viešbutis, Gedimino pr. 16) Lietuvos ir užsienio klasterių ekspertai diskutuos apie klasterių ateitį ir dalinsis gerąją praktika.
Iniciatyvos tikslas – patobulinti inovacijų politikos instrumentus siekiant užtikrinti sėkmingą klasterizacijos procesų plėtrą, atkreipiant dėmesį į didelio poveikio technologijų plėtrą (angl. Key Enabling Technologies), kurios svarbios visos Europos ateičiai. Šioje iniciatyvoje dalyvauja inovacijų agentūros ir mokslo organizacijos iš Lietuvos, Olandijos, Rumunijos, Ispanijos, Lenkijos, Slovakijos, Švedijos ir Graikijos.
„Jau ne vienerius metus Europa skiria dėmesį didelio poveikio technologijoms, kurios apima nanotechnologijas, pažangias medžiagas, mikroelektroniką, biotechnologijas, švariąsias, energiją taupančias technologijas. Šių technologijų vystymas verslo klasteriuose gali užtikrinti Europos šalių ir regionų ekonomikos augimą, paskatinti inovacijų proveržį ir generuoti pridėtinę vertę. Pastebime, kad Lietuvos klasteriai jau pradėjo vystyti tokias technologijas ir mato perspektyvą ateityje“, – teigia Kęstutis Šetkus, MITA direktorius.
Naujoje iniciatyvoje dalyvaujantys partneriai analizuos nacionalines ir regionines inovacijų bei klasterių politikas, dalinsis gerąja praktika, organizuos susitikimus su politikais, verslo ir akademinės bendruomenės atstovais ir parengs rekomendacijas politikos formuotojams. Dirbant su didelio poveikio technologijų klasteriais bus atsižvelgiama į vartotojų poreikius ir sprendžiami socialiniai iššūkiai, skatinamas tarpsektorinis klasterių bendradarbiavimas bei įsijungimas į tarptautines vertės grandines. Dalyviai bus skatinami surasti tinkamus sprendimus klasteriams, susieti juos su atskirose šalyse įgyvendinama Sumanios specializacijos strategija ir prisidėti prie regiono ir atskirų valstybių ekonomikos augimo ir konkurencingumo didinimo.
Bus surengti 57 projekto renginiai, tarp kurių seminarai, apvalaus stalo diskusijos, vizitai į įmones, parengti 8 įgyvendinimo planai politikos instrumentų tobulinimui, išanalizuota 16 gerosios praktikos pavyzdžių, 105 dalyviai patobulins profesinius gebėjimus. Projekto metu bus parengtos rekomendacijos klasterių, susijusių su didelio poveikio technologijomis, vystymui.
Ši iniciatyva „Klasterių tarpregioninio bendradarbiavimo ir integracijos į tarptautinius tinklus skatinimas“ (ClusterFY) vykdoma pagal ES INTERREG Europe programą ir finansuojama Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.
Projekto oficiali svetainė: http://www.interregeurope.eu/clusterfy/