Maisto technologijų klasteriai telkia pajėgas
Vienas iš aktyviausių Lietuvoje maisto pramonės ir technologijų klasteris „Smart Food“ kartu su kolegomis iš Latvijos klasterio „Food products quality cluster“ pradėjo formuoti bendrą Baltijos šalių aljansą. Rengiamasi kitąmet dalyvauti įvairiose tarptautinėse programose, kurios atvertų kelią bendradarbiavimui su kitų Europos šalių klasteriais bei mokslu.
Giedrius Bagušinskas, „Smart Food“ klasterio koordinatorius ir Lietuvos maisto eksportuotojų asociacijos (LitMEA) vykdomasis direktorius sako, jog su kolegomis iš klasterio „Food products quality cluster“ sukirto rankomis dėl bendrų veiksmų atstovaujant trijų Baltijos šalių maisto pramonei ir dalyvavimo inovacijų plėtroje. „Estijoje kol kas nėra tokio klasterio, tad visam regionui atstovaujame kartu su Latvija. Tikslas yra keistis patirtimi ir kartu dalyvauti finansuojamuose inovacijų projektuose ir įvairiose programose, kurių daug prasideda 2017-iais“, – paaiškina jis.
Anot G. Bagušinsko, nuo šių metų birželio prasidėjęs bendradarbiavimas Lietuvos maisto eksportuotojų asociacijai (LitMEA) ir klasteriui priklausančias maisto pramonės įmones įtraukė į įdomių tarptautinių renginių maratoną. Lietuvos ir Latvijos verslininkai kartu dalyvavo specializuotuose technologijų ir inovacijų renginiuose Rygoje bei Varšuvoje, o šias išvykas parėmė Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra. Keistis patirtimi su Skandinavijos ar kitų regionų kolegomis bei megzti naujus ryšius trokšta savo konkurencingumą didinti užsienio rinkose norinčios klasterio narės.
Ateitį mato naujovėse
Tvarią plėtros viziją turintis Latvijos klasterio „Food products quality cluster“ koordinatorius Armands Lejas-Krumiš, teigia jog atstovaudami bemaž du trečdalius šalies maisto pramonės įmonių, siekia įtraukti savo narius į inovatyvią veiklą. Anot jo, dalyvavimas tarptautinėse programose ir bendri projektai su mokslu sustiprins visos Latvijos maisto pramonės galimybes kurti šiuolaikišką produkciją, grįstą išmaniosiomis technologijomis ir naujausia moksline eksperimentine veikla. „Norime kurti novatoriškus ir funkcionalius produktus, efektyvinti darbą, tad mielai keičiamės patirtimi, jungiamės bendroms iniciatyvoms“, – patvirtina G. Bagušinskas.
Broliškai prasidėjęs klasterių bendradarbiavimas vyksta ir tarp jų įmonių, kurios užsienio rinkose nelaiko viena kitos savo tiesiogine konkurente bei mato galimybes tarpusavio pasitikėjimui ir bendradarbiavimui.