Klasterizacija Lietuvoje tampa vis populiaresnė – įsikūrė Anykščių turizmo klasteris
Rugsėjo 20 d. oficialiai savo veiklą pradeda Anykščių turizmo klasteris. Balandžio mėnesį Anykščių rajono savivaldybės ir VšĮ „Versli Lietuva“ iniciatyva suburti krašto verslininkai ir organizacijos, dirbantys turizmo sferoje, vos per kelis mėnesius sutarė dėl klasterio sukūrimo, kurio pagrindinis tikslas – veikiant kartu pritraukti daugiau turistų į Anykščių kraštą.
Į klasterį susibūrė net 18 organizacijų pradedant kaimo turizmo sodybomis, aktyvaus laisvalaikio ir menų centrais baigiant muziejais ir maitinimo įstaigomis. Kaip teigia Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius, turizmo vystymas yra viena iš pagrindinių Anykščių rajono strateginių krypčių. „Savivaldybė prisidėdama ir palaikydama šią iniciatyvą – Anykščių turizmo klasterį – kryptingai žengia šios strategijos įgyvendinimo link,“ – iniciatyva džiaugiasi Anykščių rajono meras S.Obelevičius.
Anykščių turizmo klasteris pradeda veikti užsibrėžęs viziją tapti kultūrinio turizmo sostine ir sutaręs dėl kelių tikslų: pirma, iki 2016 padidinti lankytojų skaičių dvigubai lyginant su 2012; antra, sukurti patrauklius laisvalaikio pramogų paketus; ir trečia, vystyti stovyklų, konferencijų paslaugų teikimo sferas. Vienas iš pirmųjų darbų – sukurti paslaugų paketus, kuriuos galėtų siūlyti Lietuvos ir užsienio turistams.Kuriant Anykščių turizmo klasterį VšĮ „Versli Lietuva“ teikė konsultacines paslaugas dėl klasterio įkūrimo, padėjo organizuoti susitikimus, darbines, strategines sesijas, siekiant išsigryninti tikslus, veiksmų planus ir priemones.Pirmaisiais klasterio gyvavimo metais „Versli Lietuva“ liks ir toliau nešališku klasterio koordinatoriumi, susitikimų moderatoriumi, padėsiančiu toliau vystyti klasterio veiklą, teiks konsultacijas, o taip pat dalinsis įgyta vertinga patirtimi su kitais besikuriančias klasteriais.
Klasterių kūrimosi banga prasidėjo 2009 m. antroje pusėje, kai buvo paskelbtos finansavimo priemonės (Inoklaster LT ir Inoklaster LT+) klasteriams remti iš EU struktūrinių fondų. „Paskutiniu metu pastebime tendenciją, kad klasteriai pradėjo formuotis ieškant naujų būdų ir formų, tarpusavyje bendradarbiaujant bei nukreipiant veiklas į bendrą rinkodarą ir reklamą, bendrų paslaugų ir produktų kūrimą, inovacijas ir technologijas,“ – klasterių kūrimosi tendencijas atskleidžia Lina Vaitkevičienė, VšĮ „Versli Lietuva“ Generalinė direktorė. –Anykščių turizmo klasterio pakankamai operatyvus ir sklandus susikūrimo procesas taip pat rodo, kad organizacijos supranta bendros veiklos vertę ir sugeba susitarti dėl bendrų interesų kur kas greičiau“.
VšĮ „Versli Lietuva“ per paskutinius metus moderavo ir padėjo įsisteigti keliems klasteriams: Baltijos automobilių detalių klasteris, Lietuvos medicinos turizmo klasteris, Biržų turizmo klasteris bei inicijavo Tarpklasterinį forumą. Šiuo metu Lietuvoje yra identifikuota apie 35 klasterius (formalizuotų arba veikiančių jungtinės sutarties pagrindu) ir klasterių iniciatyvų.Daugiausia klasterių yra šiuose sektoriuose: IT – 10, sveikatinimas – 6, energetika – 4, statybos – 3, elektronikos, mašinų ir prietaisų – 3, kūrybinių industrijų – 3.
Anykščių turizmo klasteryje dalyvaujančios įmonės: sporto klubas „Vilartas“ (žirgynas), ūkininkas Rimantas Juodelis (kaimo turizmo sodyba „Kankorėžis“), viešoji įstaiga „Sveikatos oazė“, Anykščių baseinas Bangenis (savivaldybės įmonė), MB „Pramogų ir paslaugų grupė“ (kompleksinių pramogų organizavimo paslaugos), UAB „Anykščių sporto ir laisvalaikio centras“ (restoranas ir viešbutis, sporto kompleksas „Nykščio namai“), Rita Šimkienė (kaimo turizmo sodyba ,,Pušų takas“) , viešoji įstaiga „Anykščių turizmo informacijos centras“ (savivaldybės įmonė), UAB „Aktyvaus poilsio centras“ (šaudykla), UAB „Amatų kalnelis“ (tradicinės keramikos dirbtuvės), VšĮ „Anykščių menų inkubatorius“ (menų studija), Anykščių menininkų asociacija (meninės programos), BĮ „Anykščių menų centras“ (savivaldybės įmonė), UAB Deivana (pramogų parkas), MB „Spurda“ (pardavimas, tarpininkavimas), A. Gansiniausko maitinimo įmonė („Kavarsko koldūnai“), BĮ A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus (savivaldybės įmonė), viešoji įstaiga „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“, ūkininkė Gitana Mileikaitė (kaimo turizmo sodyba ,,Geras“).
Apie VšĮ„Versli Lietuva“
„Versli Lietuva” – viešoji įstaiga, kurios steigėja LR Ūkio ministerija. Organizacijos misija – padėti konkurencingiems verslams kurtis ir plėstis Lietuvoje bei eksportuoti, teikiant mokymų, konsultacijų ir verslo partnerių paieškos paslaugas, panaudojant efektyvią organizacijos struktūrą bei partnerių tinklą.