27 rugpjūčio d., 2020

„Klasterių infodienoje“ aptartos naujos klasterių transformacijos kryptys

Šią savaitę Lietuvos klasterių bendruomenė rinkosi į informacinį renginį Klasterių infodiena. Gyvai ir nuotoliniu būdu jame dalyvavo per 40 Lietuvos klasterių atstovų, klasteriams skirtą  projektą „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra“ (InoLink) įgyvendinančių Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) bei Lietuvos inovacijų centro (LIC) komandos bei svečiai iš Sakartvelo. 

„Ruošiantis naujam Europos Sąjungos biudžeto finansinio programavimo laikotarpiui (2021 – 2027 m.),  būtina atkreipti dėmesį į šiuo metu aktualias klasterių transformacijos kryptis. Augantis Lietuvos klasterių tarptautiškumas ir integracija į tarptautinius vertės kūrimo tinklus padės sustiprinti lietuviškų verslų pozicijas tarptautinėse vertės grandinėse“, – teigia l.e.p. MITA direktorius Gintas Kimtys.

Klasteriai tęsia darbus ir sėkmingai vykdo MTEP veiklas  

Inolink projekto vadovė Jolita Razumienė pabrėžė, kad nepaisant koronaviruso, darbas šį pusmetį nestojo: sėkmingai įvyko 26 brandinimo sesijos, klasterių koordinatoriams reguliariai teikta informacija apie vykstančius aktualius kvietimus. Pristatydama projekto aktualijas, viešinimo ir partnerių paieškos galimybes, ji pakvietė identifikuoti komandiruočių poreikį 2021 m. bei užsiminė ir apie artėjantį didįjį klasterių bendruomenės renginį. Jei ribojimai dėl viruso plitimo nepasikeis, Kalėdinis Baltijos klasterių forumas įvyks gruodžio 10 d.

Apžvelgdama vieno didžiausių ES investicijų instrumentų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės veiklos plėtrą skatinančios priemonės Eksperimentas finansuojamų projektų sąrašus, J. Razumienė konstatavo, kad 32 finansavimą gavusios paraiškos iš 22 klasterių dar kartą patvirtina, kad projekte dalyvaujantys klasteriai sėkmingai vykdo MTEP veiklas.

Aiškios naujos klasterių transformacijos kryptys 

Lietuvos klasterių tinklui pirmininkaujantis  Giedrius Bagušinskas susitikimo metu priminė sąlygas, paskatinusias šiemet susikurti asociacijai Lietuvos klasterių tinklas. Tai noras atstovauti visus Lietuvos klasterius nacionaliniu lygiu ir bendras Lietuvos balso Europos Aljanse poreikis. Jo teigimu, Europos mastu Lietuvos klasteriai dar labai maži (klasterių narių vidurkis – 13 įmonių, kai rekomenduojama 100-300 narių), tad jiems reikia apspręsti dėl konsolidacijos krypčių ir koncentruotis formuojant aiškias veiklos ašis. 

Naujai paskirta asociacijos Lietuvos klasterių tinklas vadovė Kristina Šermukšnytė-Alešiūnienė pasakojo apie Europos Sąjungos mastu formuojamą požiūrį į klasterius kaip vieną galingiausių įrankių, nauju programavimo laikotarpiu padėsiančių vykdyti dvigubą transformaciją žaliojo kurso ir skaitmeninimo srityse. Akcentuotos būtinos transformacijos kryptys: glaudus bendradrabiavimas su skaitmeninių inovacijų centrais (tikimasi, kad jie padės skaitmenizuoti klasterių kuriamas vertės grandines) ir tarpregioninis bendradarbiavimas, nes 2021-2027 m. skatinimo priemonės bus skirtos paneuroponių klasterių kūrimui sumaniosios specializacijos pagrindu.  

Asociacijos vadovės teigimu, tiek tyrimai, tiek Europos klasterių aljanso veikla rodo, jog klasterių sukauptos žinios yra pagrindas užtikrinti verslų egzistavimą net krizių metu. Todėl jie neabejotinai turėtų dalyvauti ir rengiant ekonomikos atsigavimo strategiją valstybiniu mastu. Renginio metu buvo pristatyti klasterių bendruomenės apklausos rezultatai, kuriais remiantis bus formuojami asociacijos tikslai ir uždaviniai naujam programavimo laikotarpiui. 

Galimybių klasteriams sąraše nuo Lietuvos DNR plano iki MITA priemonių 

InoLink projekto partnerio LIC Inovacijų paramos paslaugų departamento vadovas dr. Artūras Jakubavičius pristatė finansavimo pagal Lietuvos DNR planą galimybes ir Lietuvos verslui aktualias naujo programavimo periodo prioritetines kryptis. Klasterių fasilitatorius Deividas Petravičius pasakojo apie MITA paramą klasterių nariams: atnaujintą Inostarto, MTEP komercializavimo ir tarptautiškumo skatinimo, Inočekių, Inopatento bei Norway grants programos verslo vystymui kvietimus. Buvo aptarti aktualūs tarptautiniai kvietimai ir artimiausi renginiai.  

Sakarvelo klasteriai ieško partnerių 

Klasterių infodienoje dalyvavo ir partnerių aktyviai ieškantys Sakartvelo klasterių atstovai. Ana Akopashvili verslo konsultavimo įmonės Savvy pristatė Qvevri vyno, baldų, informacinių technologijų, kino bei pakuočių klasterius ir padėtį. Rimčiausiais iššūkiais ji įvardino profesionalių darbuotojų ir finansavimo šaltinių trūkumą bei ribotas galimybes patekti į naujas rinkas. Tarp aptartų kartvelų turimų galimyb laisvosios prekybos erdvės susitarimas (DCFTA), palanki mokestinė sistema, geras prekių bei paslau kainos ir kokybės santykis. 

Renginio pranešėjų skaidres galite parsisiųsti:

„InoLink“ yra ES priemonės „Inogeb LT“ projektas, kurį Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) kartu su Lietuvos inovacijų centru vykdo nuo 2016 m.  Projekto tikslas – skatinti įmonių jungimąsi į klasterius, didinti klasterių brandą, skatinti augimą bei tarptautinį bendradarbiavimą.


Kitos naujienos

18 lapkričio d., 2021

„AgroMaisto forumas 2021“ siūlys naują kryptį

MITA „InoLink“ projekte dalyvaujantis skaitmeninių inovacijų centras „AgriFood Lithuania DIH“ kartu su Europos Parlamento biuru Lietuvoje skelbia apie lapkričio 25 d. hibridiniu…

18 lapkričio d., 2021

Artėjantis „Kalėdinis Baltijos klasterių forumas 2021“: kaip adaptuotis prie pokyčių ir persitvarkyti sėkmei

Baltijos šalių klasterių bendruomenę ir visus, besidominčius klasterių veikla ir jos galimybėmis, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) kviečia į tradicinį Kalėdinį…

17 lapkričio d., 2021

Lietuvos kosmoso technologijų lyderiai verslo modeliu pasirinko klasterį

Sparčiai augančios globalioje kosmoso rinkoje jau žinomos lietuviškos kosmoso technologijų įmonės „NanoAvionics“, „Elsis Pro“, „Geomatrix“ ir „Black Swan Technologies“ vienija…

05 lapkričio d., 2021

Įvyko pirmasis Baltic Film & Creative Tech Cluster valdybos posėdis: sieks sukurti stipriausią audiovizualinį sektorių regione

Spalį įvyko pirmasis naujojo „Baltic Film & Creative Tech“ klasterio, suvienijusio Vilniaus kino bei „Nebulos“ klasterių jėgas, valdybos posėdis. Naujai išrinkta…