Įvyko pirmasis Baltic Film & Creative Tech Cluster valdybos posėdis: sieks sukurti stipriausią audiovizualinį sektorių regione
Spalį įvyko pirmasis naujojo „Baltic Film & Creative Tech“ klasterio, suvienijusio Vilniaus kino bei „Nebulos“ klasterių jėgas, valdybos posėdis.
Naujai išrinkta valdyba, kurią sudaro septyni įvairių medijų sričių atstovai, posėdžio metu išsirinko pirmininką. Juo dvejų metų kadencijai paskirtas Kęstutis Drazdauskas. „Jau 2017 metais buvo išsakyta mintis, kad įvairioms struktūroms Lietuvoje reiktų vienytis. Pagaliau tas susivienijimas įvyko ir gimė nauja audiovizualinio sektoriaus jėga“, – komentavo K. Drazdauskas.
Klasterio tikslas ambicingas – pasiekti, kad Lietuvos audiovizualinis sektorius taptų stipriausiu Vidurio ir Rytų Europoje. Posėdžio metu išgrynintos esminės užduotys siekiant šio tikslo, įskaitant mokestinės aplinkos gerinimą, kino infrastruktūros bei specialistų trūkumo sprendimą ir komunikacijos stirprinimą.
„Dalyvaujame daugybėje tarptautinių projektų, turime itin stiprius Europoje pripažintus partnerius, privalome tai išnaudoti. Išorinė komunikacija turi nuolat siųsti stiprią žinią apie Lietuvos audiovizualinį sektorių“, – teigė valdybos narė Liana Ruokytė-Jonsson. Jos manymu, Lietuvai pritraukiant vis daugiau stambių kino ir TV serialų gamybos projektų, tai tik padidina atspirtį spartesniam audiovizualinio sektoriaus augimui ir stiprinimui.
Klasteris sieks tapti rimtu socialiniu partneriu valstybei, atstovaujančiu kino ir kūrybines industrijas, aktyviai dalyvaujant ir atstovaujant regioną ES formuojamos kūrybinių industrijų finansavimo politikos procesuose. Anot L. Ruokytės-Jonsson, su tokia stipria sąranga ir ambicingais strateginiai tikslais bei jų siekimo veiksmų planais galima daug nuveikti ne tik Lietuvos, bet Baltijos regiono kino industrijos labui.
Posėdyje išskirtos svarbiausios dėmesio kryptys tikslui pasiekti. Akcentuotas seniai jaučiamas filmavimo paviljonų ir kitų industrijai pritaikytų erdvių trūkumas. Šį klausimą ketinama spręsti bendradarbiaujant su viešuoju sektoriumi. Taip pat daug dėmesio bus skiriama žmogiškiesiems resursams – bus siekiama parengti nuolatinių mokymų programą, pritraukiant jaunus žmones į sektorių. „Tikiuosi, kad bus rastas būdas operatyviai ir efektyviai edukuoti naujus specialistus ir juos integruoti į rinką“, teigė K. Drazdauskas. Valdybos pirmininkas taip pat akcentavo Lietuvos pozicijų pasaulio rinkoje gerinimą: „Didžioji dalis mūsų narių yra orientuoti į paslaugų eksportą. Norėtųsi, kad lietuviškos kilmės paslaugų ir produktų padaugėtų, kad galėtumėmė gaminti filmus, žaidimus ir kitokią audiovizualinę produkciją, konkurencingą tarptautiniu mastu“.
Naujasis klasteris išplėtė atstovaujamų sričių ratą ir įgalins skirtingų medijų atstovus bendriems darbams. Vienas iš klasterio planų – išlaikyti mokestinę lengvatą ir plėsti ją įtraukiant postprodukciją, įtraukiančias technologijas ir kitas audiovizualinio sektoriaus sritis. Itin daug dėmesio bus skiriama tarpdiscipliniškumui: visi naujosios valdybos nariai atstovauja skirtingus sektorius audiovizualiniame lauke, tokiu būdu užtikrinant vienodą ir teisingą atstovavimą visoms sritims.
Įmonės „Gluk Media“, užsiimančios interaktyvių multimedijų sprendimų kūrimu atstovas Valdas Skinderis teigė, jog itin svarbi klasterio plėtra neapsiribojant kino industrija: „Džiugu prisidėti prie naujojo klasterio, dar smagiau yra tai, kad matome šią kūrybinių industrijų sritį platesniame nei kino kontekste. Šiuo metu žaidimų, multimedijos, išplėstos realybės, kino industrijos persipina, papildo viena kitą. Taip atsiranda unikalios meninės instaliacijos, pasirodymai, interaktyvus kinas, virtualios realybės patirtys, keičiasi filmavimo aikštelės suvokimas“. V. Skinderis akcentavo tarpdisciplininio bendradarbiavimo svarbą: „Norime augti kaip šių industrijų visuma, o ne pavieniai žaidėjai. Tikiuosi, kad sujungsime Lietuvos turinio kūrėjus ir galėsime pasauliui pasiūlyti išskirtinius ir konkurencingus sprendimus“.
Valdybos nariai susitiks ne rečiau kaip kartą per dvi savaites ir aktyviai spręs industrijai svarbius klausimus.
„Baltic Film & Creative Tech“ suformuotas 2020-aisiais, susijungus Vilniaus kino klasteriui ir multimedijų klasteriui „Nebula“, kurie dalyvauja Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) kartu su Lietuvos inovacijų centru (LIC) įgyvendinamame projekte „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra (InoLink)“. Šiuo metu klasterį sudaro 35 nariai.