Didžiausioje pasaulyje saulės energijos parodoje – įmonių iš Lietuvos stendas
Beveik 50 tūkst. lankytojų ir daugiau nei tūkstantis stendų – taip šiemet atrodė vienas didžiausių saulės energijai skirtų renginių pasaulyje, Intersolar Europe 2018 paroda. Šio įtakingo renginio nepraleido ir Lietuvos įmonės veikiančios fotoelektros srityje, kurios ne tik gilinosi į industrijos naujoves, bet ir pristatė savo pasiekimus.
Renginyje dalyvavo dvi FETEK klasterio narės MetSolar ir Solitek, kurios Lietuvoje kuriamas fotoelektros inovacijas pristatinėjo stende kartu su įmone NectarSun.
„Jau daugiau nei dvidešimtyje pasaulio šalių Metsolar produktai aprūpina švaria energija namus, gatves, parkus, oro uostus ir kitus išskirtinius objektus. Mūsų rinka – eksportas, todėl būti matomais tarptautinėje erdvėje yra tiesiog privaloma“, – dalyvavimo tarptautiniuose renginiuose svarbą akcentavo MetSolar marketingo vadovė Skirmantė Baležentienė.
Lietuva turi ką parodyti
Penktus metus iš eilės parodoje dalyvavusi Solitek įmonė savo ekspozicijoje pristatė net kelis savo stiklas-stiklas modulius, o MetSolar nestandartinių modifikacijų saulės modulius, namų, miestų, gatvių, oro uostų apšvietimui bei energijos generavimui.
Anot S. Baležentienės, stendai sulaukė daug susidomėjimo, nes pasaulio mastu Lietuvos saulės energetika yra pakankamai inovatyvi: „Turime neblogai veikiantį inovacijų perdavimo iš mokslo įstaigų į verslo įmones procesą. Tai leidžia saulės energetikos įmonėms diegti inovacijas ir užsitikrinti konkurencingumą prieš Kiniją“.
MetSolar marketingo vadovė džiaugėsi, kad parodos metu pavyko užmegzti ryšių su perspektyviais partneriais su kuriais toliau vystomos bendradarbiavimo idėjos.
Kokios svarbiausios tendencijos?
Paroda buvo gan plati ir orientuota ne tik į saulės technologijas: buvo pristatyta ir šiluminės energetikos sprendimų. Fotoelektros technologijos yra vienos iš perspektyviausių ir šiuo metu svarbiausių atsinaujinančios, švarios energijos srityje. Intersolar Europe 2018 renginyje išryškėjo ir kelios svarbiausios pastarųjų metų saulės energetikos inovacijų tendencijos bei aktualiausios temos: efektyvumas, produkcijos kaštų mažinimas, vis didėjantis saulės jėgainių poreikis, sinergija tarp saulės energijos kaupimo, įkrovimo ir kitų fotoelektros infrastruktūros elementų.
„Kas dėl tolesnės saulės energetikos rinkos plėtros – pastebėjome įdomių automatizacijos sprendimų. Gamintojai akivaizdžiai toliau stengiasi automatizuoti procesus ir taip mažinti kainą. Dar viena pastebima tendencija buvo saulės modulių integravimas ir savotiškas „slėpimas“: naudojami ir kuriami technologiniai sprendimai, kurie organiškai įsilietų į aplinką“, – įspūdžiais dalinosi MetSolar atstovė.
Lietuvos FETEK klasteris jau turi įdirbį šiose srityse ir vykdo ar yra įvykdęs MTEP projektus. Artimiausiuose FETEK klasterio narių planuose – tolesnė klasterio vertės grandinės plėtra. Į klasterį ketinama prijungti naujų inovacijas kuriančių narių, kurie galėtų prisidėti prie saulės energetikos srities plėtros ir efektyvumo didinimo bei padėtų užtikrinti Lietuvos, kaip saulės energetikos inovatorės vaidmenį Europos ir pasaulio rinkose.