Biojėgainių vystymo klasteris kuria pasaulines inovacijas
Biojėgainių vystymo klasteris užima reikšmingą vietą kuriant mokslo ir verslo vertės grandines. Jo sukurtos technologijos jau bandomos praktikoje, siekiama sukurti uždarą ciklą, pvz., biometanu pakeisti gamtines dujas. „Tai pasiekta negailint laiko inovatyvių produktų kūrybinei veiklai, kurią vykdėme, vykdome ir kartu su klasterio partneriais vykdysime toliau“, – pradėdamas interviu teigia Egidijus Buivydas, klasterį koordinuojančios UAB „Addeco“ technikos direktorius.
Kada susikūrė Biojėgainių vystymo klasteris, kas jo nariai?
Biojėgainių vystymo klasteris įkurtas 2013 m. Jo steigėjas ir koordinatorius „Addeco“. Tais pačiais metais „Addeco“ pradėjo įgyvendinti projektą „Biojėgainių vystymo klasterio plėtra“. Projektas buvo finansuojamas pagal Ekonomikos augimo veiksmų programos 1 prioriteto „Ūkio konkurencingumui ir ekonomikos augimui skirti moksliniai tyrimai ir technologinė plėtra“ priemonę „Inoklaster LT“. Projekto įgyvendinimui skirta 234.000 Eur, iš kurių 50% sudarė ES struktūrinė parama ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšos.
Šiandien Biojėgainių vystymo klasteryje 10 narių: UAB „Addeco“, „Enerstena“, „Enerstena VS“, „Arionex“, ETKC, AB „AUGA group“, VDU Žemės ūkio akademija, Lietuvos energetikos institutas (LEI), Latvijos SIA „BM Energy Service“, Alantos technologijos ir verslo mokykla.
Kokie klasterio tikslai, kuo jis naudinga nariams?
Pagrindinis klasterio tikslas – paskatinti klasterio narius apjungti savo žinias, patirtį ir išteklius plėtojant mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros veiklas biojėgainių srityje. Tarpusavyje bendradarbiaudami klasterio nariai kuria ir plėtoja biojėgainių, konkurencingų globalioje rinkoje, gamybą bei susijusių paslaugų teikimą. Kiekvienas narys turi galimybę veikti ir kurti darnioje komandoje, siūlydamas savo produktus Lietuvos ir užsienio rinkoms.
Kokia klasterio ir jo narių veikla, kuriami produktai ar paslaugos ir technologijos?
Klasterio narių veiklos yra skirtingos, tačiau kuria darnią bendrą veiklą biojėgainių srityje. Pvz., „Addeco“ kuria ir gamina inovatyvius biodujų transformavimo į biometaną, t. y. atsinaujinantį gamtinių dujų pakaitalą, naudojant membranines valymo technologijas. „AUGA group“ vysto ekologinę ūkininkystę kurdama vertės grandinę, panaudojant žemės ūkio atliekas biometano gamybai, o pagamintą biometaną žemės ūkio technikos kurui. VDU Žemės ūkio akademijos ir LEI mokslininkai dalinasi savo kompetencija su klasterio nariais ir intensyviai dalyvauja klasterio vykdomų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) projektų veiklose. „Enerstena VS“ kuria, diegia ir prižiūri gamybos ir technologinių procesų automatizuotas valdymo sistemas, o „Enerstena“ vysto biomasės perdirbimo ir panaudojimo technologijas. „Arionex“ gamina ir kuria technologinius vandens valymo ir gerinimo įrenginius, o „BM Energy Service“ tiekia biodujų kogeneracines jėgaines atsinaujinančiai elektros ir šilumos energijai gaminti. ETKC padeda klasterio nariams įgyti naujų ekonomikos ir teisės žinių, reikalingų jų veikloms vykdyti.
Kokius projektus vysto klasteris, kokie jų tikslai ir rezultatai?
Kaip buvo minėta, klasteris sėkmingai įvykdė „Biojėgainių vystymo klasterio plėtros“ projektą, o šiuo metu vykdo du Lietuvos verslo paramos agentūros remiamus projektus. Viename jų „AUGA group“, atstovaudama biojėgainių vystymo klasterį, įgyvendina projektą „Biometano koncentracijos didinimo metodų taikymo didelio tūrio anaerobiniuose fermentatoriuose mokslinių tyrimų laboratorija“ pagal „Inoklaster LT“ programą. Šio projekto metu įsigyta laboratorinė įranga iš esmės išplės Biojėgainių vystymo klasterio MTEP infrastruktūrą ir sudarys sąlygas vykdyti biometano membraninių technologijų kūrimą realiuose objektuose.
Kitame projekte „AUGA group“ su partneriais „Addeco“ ir „BMG Agro“, naudodamiesi VDU Žemės ūkio akademijos ir LEI paslaugomis, vykdo MTEP projektą „Inovatyvių biometano gamybos ir gretutinių produktų vertės didinimo technologijų sukūrimas“, kurio laukiami rezultatai suteiks klasterio nariams pranašumo skverbiantis į užsienio rinkas su naujais, inovatyviais produktais.
Kokias matote klasterio ir jo narių perspektyvas, kokie siekiami rezultatai?
Mūsų klasteris, investuodamas į mokslo ir inovacijų plėtrą, siekia sukurti technologijas, kurios darytų įtaką ir saugant gamtą, ir kuriant draugišką žmogui aplinką. Siekiame sukurti novatoriškas, analogo užsienyje neturinčias technologijas, leisiančias pereiti prie visiškai tvaraus ir ekologinio ūkininkavimo. Siekiame, kad perdirbant ne tik žemės ūkio, bet ir kitas organines atliekas nebūtų išmetami gamtai kenksmingi perdirbimo metu atliekantys produktai: metanas, sieros vandenilis ir amoniakas.
Biojėgainių vystymo klasteris dalyvauja projekte „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra (InoLink)“. „InoLink“ yra ES priemonės „Inogeb LT“ projektas, kurį MITA vykdo kartu su Lietuvos inovacijų centru. Projekto tikslas – skatinti įmonių jungimąsi į klasterius, didinti klasterių brandą, skatinti augimą bei tarptautinį bendradarbiavimą. Projektas ir jo veiklos yra finansuojami Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.