17 gruodžio d., 2018

Pelnytos bronzinės žymos klasteriams atvers duris į užsienio rinkas

Net 8-iems Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros kuruojamiems klasteriams įteiktos jų brandą ir meistriškumą liudijančios bronzinės žymos. Kitąmet du iš šių klasterių pretenduoja gauti aukštesnio statuso – sidabrines – žymas.

„Džiaugiamės rekordiniu klasterių, gavusių tokias žymas, skaičiumi šiais metais. Iki šiol Lietuvoje tokias žymas buvo pelnę tik 2 klasteriai. Žvelgiant į 2019-uosius matome didelę pažangą klasterių brandos srityje: klasteriai tampa konkurencingi tarptautiniame kontekste, o tai jiems atveria didesnes plėtros galimybes į užsienio rinkas“, – sako MITA direktorius Kęstutis Šetkus.

Klasterius vertino ir žymas teikė organizacija „The European Secretariat for Cluster Analysis“ (ESCA). Jas pelnė Lietuvos plastikų klasteris (LINPRA), sveikatingumo klasteris „iVita“, Vilniaus kino klasteris (VKK), „Smart Food“ klasteris, Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasteris (LITEK), Lietuvos autodalių gamintojų ir eksportuotojų asociacija (LAuGEA), Nacionalinis maisto ūkio klasteris ir Fotoelektros technologijų klasteris. Konkursą žymoms suteikti laimėjo Lietuvos klasterių asociacija (LCA), žymas teikė Marius Paresčius, LCA ekspertas, vienintelis Lietuvoje galintis sertifikuoti klasterius.

Žymos – skirtingam statusui

Kęstutis Šetkus, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) direktorius, akcentuoja, kad ESCA žymos – tai vadybos kokybės žymos, skiriančios tikrus klasterius nuo klasterio iniciatyvų (angl. look-alike cluster). Žymai gauti gali pretenduoti juridinį vienetą sukūrę klasteriai, turintys kelis organizaciją administruojančius darbuotojus ir įsivedę vadybos standartus. Klasteris, siekiantis gauti bronzinę žymą, yra vertinamas pagal daugybę kriterijų: bendradarbiavimo tarp klasterio narių aktyvumą, kuriamas bendras inovacijas, įgyvendinamus edukacinius ar eksporto veiklas skatinančius projektus ir kt.

M. Peresčius pasakoja, kad žyma reikalinga klasteriui braunantis į užsienio rinkas: „Norint parodyti savo patikimumą užsienyje, reikia įtikinti, kad klasteris tikrai yra klasteris, kad jis įvertintas, tam reikalingos žymos. Jos yra trijų tipų – bronzinė, sidabrinė ir auksinė – bei išduodamos priklausomai nuo klasterio amžiaus, įgyvendinamų veiklų, pasiekimų rinkoje“.

Ekspertas sako, kad skirtingų spalvų žymos simbolizuoja skirtingus klasterių statusus. Bronzine žyma įvertinti klasteriai stebi rinką, naudojasi valstybės suformuotomis priemonėmis. Sidabrinė žyma reiškia aukštesnį statusą – šie klasteriai kviečiami į darbo grupes, į juos įsiklausoma. Pas auksinę žymą pelniusius klasterius ateina patys valstybės vadovai, šie klasteriai tampa patariamaisiais, jie formuoja naujas tendencijas.

„Pirmiausia reikia pelnyti bronzinę žymą, vėliau pretenduoti į sidabrinę, galiausiai, jei yra galimybių – į auksinę. Žymos kas porą metų yra įvertinamos iš naujo, paprastai bronzinę žymą turintys klasteriai arba gauna sidabrinę, arba išlaiko bronzinę. Tačiau turint sidabrinę žymą auksinę įgyti sudėtingiau, be to, reikia stengtis ir tą sidabrinę išlaikyti. Tam klasteris turi įdėti daugiau pastangų, nuolat tobulėti“, – pasakoja M. Peresčius.

Jo teigimu, Lietuvoje yra ne tik du pretendentai gauti sidabrinėms žymoms. Jis mato galimybę Lietuvai per keletą metų pelnyti ir auksinę žymą. Tačiau, anot M. Peresčiaus, ne visiems klasteriams reikia tos auksinės žymos – kai kuriems pakanka sidabrinės ar net bronzinės, mat pasiekus auksinę reikia dirbti žymiai daugiau, nešama didesnė atsakomybė.

Džiaugiasi tarptautiniu įvertinimu

Bronzines žymas pelniusių klasterių atstovai džiaugiasi pelnytu pripažinimu, tačiau užmigti ant laurų nežada. Anot jų, žyma – tai tik papildomas pliusas prie vykdomų veiklų ir projektų portfelio.

„Klasteris, žaidžiantis tarptautiniame lygyje, privalo turėti kokybės žymą. Jei tokios neturi, tai partneriai į klasterį nežiūri kaip į rimtą partnerį, – sako Julius Paužolis, LITEK vadovas. – Žymos gavimas suteikia progą peržiūrėti klasterio vadybos strategiją ir procesus, juos pagerinti. Džiaugiamės, kad pagal Europos standartą viską darome teisingai.“

„iVita“ klasteris bronzinę žymą turi jau nuo 2014 m., o šiemet dar kartą peržiūrėjo kriterijus ir ją prasitęsė dar porai metų. Klasterio vadovė Diana Vertelkienė pasakoja, kad žyma padidina klasterio matomumą, pasitikėjimą, parodo, jog klasteris yra aktyvus ir veikiantis. Dėl to galima sulaukti daugiau pasiūlymų bendradarbiauti iš tarptautinių klasterių ir kitų organizacijų.

Giedrius Bagušinskas, „Smart Food“ klasterio vadovas, ESCA žymas lygina su diržais kovos menuose: „Pelnytas diržas reiškia tam tikrą pasiekimą ir įgytus naujus įgūdžius. Bronzinė žyma šiuo atveju prilygsta geltonam ar oranžiniam, sidabrinė – mėlynam, o auksinė – juodam diržui. Sportininkas gali būti geras ir be diržo, tačiau tas diržas suteikia tam tikrą statusą kaip ir žyma klasteriui.“

G. Bagušinsko teigimu, žyma rodo, kad klasteris yra rimtas, patikimas ir kad verta su juo bendradarbiauti. Nors, anot „Smart Food“ vadovo, žyma dar nepasitarnavo, tai bus papildomas taškas jų naudai laimint konkursus, pritraukiant naujus narius, dalyvaujant projektuose. Jam pritaria LAuGEA vadovas Andrius Rakickas, pasak kurio žyma greičiau atvers duris pas užsienio partnerius.

„Tai didis įvertinimas ir nauda visiems klasterio nariams. Didžioji jų dalis orientuojasi į eksportą, taigi bronzinė žyma tampa tarsi pridėtine verte. Manau, kad tobulėjimui ribų nėra ir šis pirmas sėkmingai žengtas žingsnis reiškia, kad galbūt sėkmingai žengsime ir antrąjį bei pelnysime sidabrinę žymą“, – sako A. Rakickas.

Visi 8 sertifikuoti klasteriai dalyvauja projekte „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra (InoLink)“. „InoLink“ yra ES priemonės „Inogeb LT“ projektas, kurį MITA vykdo kartu su Lietuvos inovacijų centru. Projekto tikslas – skatinti įmonių jungimąsi į klasterius, didinti klasterių brandą, skatinti augimą bei tarptautinį bendradarbiavimą. Projektas ir jo veiklos yra finansuojami Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.


Kitos naujienos

29 lapkričio d., 2022

InoLink: projektas baigiasi, pagalba tęsiasi

Klasteriams skirtas projektas „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra (InoLink)“ skaičiuoja paskutines savo dienas. Inovacijų agentūros koordinuojamas projektas veikė net šešerius…

24 lapkričio d., 2022

Klasterių bendruomenė Lietuvoje: sutaupykite 5 darbo metus

Artėjant metų pabaigai Lietuvos klasterių bendruomenė jau šeštąjį kartą susibūrė į tradicinį Baltijos klasterių forumą. Jo metu užduotas dalyvio klausimas…

10 lapkričio d., 2022

Svarbiausias metų renginys – jau greitai

Klasterių narius ir besidominčius klasterių veikla lapkričio 22 d. kviečiame į 6-ąją kasmetinę konferenciją ir partnerių paieškos renginį  Cluster Forum…

13 spalio d., 2022

Geriausia šių metų Europos klasterio koordinatorė: klasteriai yra ekonomikos variklis

Prestižiškiausią Europoje klasterių vadovams suteikiamą įvertinimą savo svarba galima prilyginti Oskarams kino indutrijoje.  Praėjusią savaitę vykusios Europos klasterių konferencijos metu…