VITEK klasterio planai – moderni laboratorija ir padvigubinta apyvarta
Per trejus metus Visorių technologijų klasterio (VITEK) bendruomenė sustiprėjo ir nusprendė imtis naujų iššūkių. Kuo užsiima VITEK klasteris, kas jo nariai, kokie jų artimiausi planai ir sėkmės elementai?
„Didžiuojamės klasterio viduje vykstančiomis diskusijomis ir efektyviu žinių pasidalinimu, tačiau atėjo laikas tolesniam klasterio vystymosi etapui ir profesionalų konsultacijoms – subrendome bendriems projektams ne tik bendruomenės viduje“, – apie motyvaciją teikti paraišką „InoLink“ projektui pasakojo VITEK klasterio koordinatorė Rasa Gofman.
Rugpjūčio mėnesį klasteris prisijungė prie Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) kartu su Lietuvos inovacijų centru (LIC) įgyvendinamo „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra” (InoLink) projekto ir turi ambicingų tikslų.
Nedideli, bet perspektyvūs
VITEK buvo įkurtas tik 2015 m. ir net Lietuvos kontekste yra dar gana jaunas, besiformuojantis klasteris, tačiau daugelis didesnę patirtį turinčių klasterių galėtų pavydėti VITEK bendruomenės viduje išvystyto pasitikėjimo ir bendradarbiavimo. Šiuo metu klasterio nariai yra Visorių informacinių technologijų parkas, Cognitio, ADOS-tech, Optogama, Optonas ir Evana Technologies.
Klasteris sėkmingai atlaikė vieną svarbiausių pirminių etapų, o jo nariai praktiškai pamatė klasterio teikiamą pridėtinę vertę, ypač inovacijų kūrimo srityje: „Turime artimų ir realių plėtros planų, nes klasteris atlieka savo funkciją, o nariai gauna apčiuopiamą naudą. Pavyzdžiui, sutaupomas laikas ir apjungiamos kompetencijos, nes kartu apžvelgiama ir analizuojama naujausia literatūra planuojamų vykdyti tyrimų srityje, atliekama SWOT analizė ir rinkų apžvalga.“
Klasteris jungia sparčiai besivystančias lazerinių technologijų įmones, kurios nuo pat savo veiklos pradžios investuoja į naujų produktų kūrimą, mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą. Klasterio įmonės šiuo metu daugiausia specializuojasi lazerių, skirtų medžiagos apdirbimui, spektroskopijai ir medicininiams taikymams srityje, kuria optinius komponentus, specifinę programinę įrangą lazerių valdymui ir duomenų apdorojimui.
Kiekvienas narys įneša savo indėlį
Tai, kad klasteris ir jo nariai nedideli – išskirtinumas ir privalumas. Nedidelės VITEK narės pasižymi smalsumu naujoms sritims ir turi galimybių bei lankstumo įtraukti naujus projektus į savo veiklą.
Anot R. Gofman, vienas didžiausių pasiekimų yra tai, kad klasterio nariai kartu dirba lyg gerai suteptas variklis, kiekvienas jų papildo klasterio „kompetencijų katilą“: Cognitio aktyviai prisistato užsienio rinkose, ADOS-tech kryptingai dirba su studentais, turi optinio dizaino ir inovatyvių marketingo sprendimų kompetencijų, Optogama yra klasterio renginių iniciatorius ir MTEP idėjų generatorius, Optonas pasižymi technologinių inovacijų kūrimo žiniomis ir dalyvavimo bendruose projektuose patirtimi, Evana Technologies gali pasidalinti įgūdžiais kuriant apjungiančias technologijas, patentuojant MTEP rezultatus ar laviruojant aktualiose Azijos rinkose.
Pagrindinė klasterio ašis – MTEP veiklos
„Kai apjungiamas MTEP potencialas ir verslo įgūdžiai, rezultatai džiugina. Dauguma mūsų klasterio narių apyvartą augina keliasdešimt procentų per metus“, – paklausta apie VITEK klasterio perspektyvas komentavo klasterio koordinatorė R. Gofman.
Anot jos, visi klasterio nariai deklaruoja MTEP veiklas LR statistikos departamentui. Pernai deklaruota suma siekė apie 1.1 mln EUR, o iki 2021 m. į MTEP planuojama investuoti nuo 3 iki 5 mln.
„Mūsų klasterio įmonės kuria pasaulinio lygio inovacijas. Pavyzdžiui, Evana Technologies turi patentuotą tikslaus kietų puslaidininkių pagrindo raižymo technologiją, kuri paremta femtosekundiniais sprendimais ir tiksliu jų programiniu valdymu“, – teigė R. Gofman.
VITEK įmonės bendradarbiauja su šakiniais užsienio universitetais, 90 proc. narių eksportuoja savo produktus ir paslaugas. Kaip klasteris, VITEK užsienio ryšius pradėjo strategiškai planuoti ir vystyti praėjusių metų pabaigoje.
MTEPI veiklos vykdomos tiek klasterio viduje, tiek jo narių individualiai. Planuojant konkrečius MTEP ir MTEPI projektus, stengiamasi maksimaliai išnaudoti klasterio narių turimą infrastruktūrą.
Nauja laboratorija ir kiti projektai
Šiuo metu klasterio nariai įgyvendina 4 ES dalinai finansuojamus MTEPI projektus bei dirba ties dar 4-6 projektų idėjomis. Klasterio planuose – tarptautinio fotonikos renginio organizavimas, darbas su studentais, pasirengimas dalyvavimui H2020 programoje ir MTEPI infrastruktūros plėtra, kuriai jau įvykdyti pasiruošiamieji darbai.
„Turime ambiciją paauginti apyvartą bendrą bent 100 proc. ir pasistatyti laboratoriją su švariomis patalpomis“, – atskleidė klasterio tikslus, kuriuos siekiama įgyvendinti per artimiausius metus VITEK klasterio koordinatorė R. Gofman.
Apie „InoLink“ projektą
„InoLink“ yra ES priemonės „Inogeb LT“ projektas, kurį Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra vykdo kartu su Lietuvos inovacijų centru. Projekto tikslas – skatinti įmonių jungimąsi į klasterius, didinti klasterių brandą, skatinti augimą bei tarptautinį bendradarbiavimą. Projektas ir jo veiklos yra finansuojami Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Bendra projekto vertė sudaro apie 1,4 mln eurų, jis pradėtas įgyvendinti 2016 m. liepą (numatomas įgyvendinimo laikotarpis – 36 mėn.).