Sėkmės istorija: eksperimentinis ITK projektas atvėrė duris į naujas rinkas ir klientus
Prieš šešerius metus įsikūręs Išmaniųjų technologijų klasteris (ITK) – vienas iš pavyzdžių, įrodančių, kad jungimasis į klasterius neša apčiuopiamą pridėtinę vertę. Apie tai, kaip bendras klasterio narių įgyvendinamas projektas ne tik sutaupė lėšų ligoninei, bet ir įkvėpė naujų pelningų verslo idėjų – papasakojo Evaldas Paliliūnas, klasteriui priklausančios įmonės „Aedilis“ pardavimų vadovas.
Sėkmės istorijos pradžia – Varėnos ligoninėje
„Prieš trejus metus, plėtojant išmaniosios energijos apskaitos temą klasterio susitikimuose ir galvojant apie bendradarbiavimo galimybes, kilo idėja suvienyti jėgas ir įdiegti išmaniąją apskaitos sistemą viešąjame sektoriuje savo lėšomis”, – atskleidė E. Paliliūnas.
Klasterio nariai projekto įgyvendinimą pradėjo nuo 50 kvietimų savivaldybėms išsiuntimo. Savivaldybių buvo prašoma pateikti pastatų sąrašą, kuriuose itin didelis energijos suvartojimas. Netikėtai patiems klasterio nariams, savivaldybės aktyviai pasinaudojo galimybe gauti nemokamą paslaugą – buvo gauta net 90 pasiūlymų. Klasterio nariams teko nelengva užduotis iš gausybės pretendentų atsirinkti vieną.
„Buvo nuspręsta, kad pastatas turi tiekti viešąsias paslaugas. Tad pirmiausiai buvo lankomi darželiai ir ligoninės. Daug įtakos Varėnos ligoninės pasirinkimui turėjo išskirtinė šios savivaldybės motyvacija ir visokiariopa parama”, – apie projekto pradžią pasakojo E. Paliliūnas.
Prisidėjo visi nariai
Anot Išmaniųjų technologijų klasterio koordinatoriaus Rolando Juraičio, prie išmanios energijos apskaitos diegimo Varėnos ligoninėje savo kompetencijomis prisidėjo visi tuometiniai klasterio nariai. Varėnos ligoninėje buvo įdiegta išmanioji karšto ir šalto vandens stebėjimo sistema, oro ir vidaus temperatūros stebėjimas bei elektros sąnaudų monitoringo sistema.
Pastangų rezultatas – realiu laiku veikianti, visus duomenis įvairiais analizės pjūviais atvaizduojanti platforma. „Gauti duomenis, tai pirmas žingsnis. Dar svarbesnis žingsnis, šiuos duomenis mokėti naudingai analizuoti ir naudingai pritaikyti“, – specialistų indėlio svarbą akcentavo UAB „Aedilis“ pardavimų vadovas.
Tarpdisciplininė klasterio specialistų komanda, išanalizavusi turimą situaciją Varėnos ligoninėje, nesunkiai rado problemines vietas ir pasiūlė ligoninei planą, kaip be papildomų investicijų kasmet sutaupyti 5000 EUR energijos išlaidų. Projektą įgyvendinusi komanda paskaičiavo, kad įdiegus šią sistemą viešosios įstaigos galėtų lengvai sumažinti savo energijos sąskaitas net 8-10%.
Naujos idėjos, naujos rinkos, nauji klientai
Klasterio narys UAB „Aedilis” Varėnos ligoninės projektui adaptavo savo vystomą stebėjimo sistemą CloudIndustries.eu. Iki šio projekto, sistema buvo orientuojama ir naudojama atsinaujinančios elektros energijos elektrinių stebėjimui ir valdymui. Pilotinis Varėnos ligoninės projektas įmonei atskleidė didelį potencialą savo turimas žinias pakreipti kita linkme, t.y. link išmaniosios apskaitos sistemų vystymo.
„Klasterio pilotinis projektas turėjo įtakos mūsų verslo krypties keitimui. Pradėjome dairytis naujų rinkų ir klientų. Šiuo metu „Aedilis“ jau yra visiškai ištobulinęs išmaniosios apskaitos sistemą, o ja naudojasi tokios organizacijos kaip „Nordic Sugar“ gamykla Kėdainiuose, „Augus ir ko.“, „Sicor Biotech“, LIDL ir kt.“, – džiaugėsi pardavimų vadovas E. Paliliūnas. Anot jo, šis naujas projektas sukūrė jau tris naujas darbo vietas.
Įmonė kartu su partneriais pradėjo plėtrą tarptautiniu mastu: įkurtas padalinys Singapūre, kuris užsiims produkto pritaikymu ir pardavimu Azijoje. „Aedilis“ taip pat gali didžiuotis ir gautu tarptautiniu įvertinimu. Šiemet Vokietijos-Lietuvos verslo apdovanojimų nominacijoje „Kelyje į 4.0 pramonės revoliuciją“ įmonė tapo nugalėtoja.
„Nors šio naujo produkto indėlį ir įtaką pardavimams dar sunku vertinti, tačiau „Aedilio“ visų paslaugų eksportas stabiliai didėja. 2015 m. Eksporto apimtys augo 40%, 2016 m. – 10%”, – rezultatus komentavo E. Paliliūnas.
Ji prasitarė, kad „Aedilis“ – ne vienintelė klasterio narė, kuri gavo tiesioginės naudos iš pilotinio projekto: „Mūsų kolegos ir partneriai UAB „EICenergy“ sukūrė ir pradėjo siūlyti kilnojamo monitoringo paslaugas Lietuvos gamybos įmonėms, o UAB „Enso Projects“ – patobulino savo modulines hibridines jėgaines.“
Išmaniųjų technologijų klasteryje – bendradarbiavimo atmosfera
Išmaniųjų technologijų klasteris savo iniciatyva susibūrė 2011 m. Nuo pat įsteigimo daug dėmesio buvo skiriama bendradarbiavimui: reguliariems susitikimams, klasterio narių poreikisu atitinkantiems projektams. Klasteris šiuo metu vienija 10 išmaniųjų technologijų srityje bendradarbiaujančių nepriklausomų įmonių ir mokslo institucijų. Kartu jos siekia sukurti kuo didesnę vertę generuojančius sprendimus įvairiose išmaniųjų technologijų srityse: nuo išmanaus miesto iki išmanių namų.
ITK šiuo metu yra vienas iš 14 „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra“ (InoLink) projekte brandinamų klasterių. „InoLink“ – tai Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) koordinuojamas ES priemonės „Inogeb LT“ projektas, kuris vykdomas kartu su Lietuvos inovacijų centru ir finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Projektas prasidėjo 2016 m. liepą, o jo tikslas – skatinti įmonių jungimąsi į klasterius, didinti klasterių brandą, skatinti augimą bei tarptautinį bendradarbiavimą.