Lietuviški IT sprendimai žemės ūkiui skinasi kelią tarptautinėse rinkose
Jei Lietuvoje ūkininkai ar žemės ūkio bendrovės naudoja pažangius informacinių technologijų sprendimus, greičiausiai jie buvo sukurti vienos iš klasterio „Smart IT Cluster“ įmonių. Šis klasteris bene vienintelis šalyje kuria ir tiekia žemės ūkio sektoriui skirtus programinės įrangos produktus, kurie sėkmingai skinasi kelią ir į užsienio rinkas. Dar 2008-aiais startavęs susivienijimas, šiandien skaičiuoja apie 15 mln. litų konsoliduotą apyvartą, o lietuviška programinė įranga jau žinoma ne tik Baltijos šalyse, bet ir Lenkijoje, Ukrainoje, Kazachstane, Argentinoje, Turkmėnijoje, Bosnijoje.
„Susijungėme į klasterį siekdami kokybinio ir kiekybinio pranašumo. Pagrindinis klasterio pranašumas – lengvesnės sąlygos konkuruoti užsienio rinkose, lengviau organizuoti rinkodaros ir pardavimo procesus. Vienas užsieniečiams sakytum, kad tavo metinė apyvarta siekia 1-2 mln. eurų, bet dabar, kai sakai, kad priklausai įmonių grupei, turinčiai dešimteriopai didesnę apyvartą ir 110 darbuotojų, potencialių partnerių požiūris yra visiškai kitos,“ – sakė klasterio „Smart IT Cluster“ prezidentas Augustas Alešiūnas.
Jo teigimu, būtent čia pasireiškia didžiausia klasterio nauda – kompanijos, dirbdamos kartu, papildo viena kitą ir sukuria didesnę pridėtinę vertę, taip pat palankesnę aplinką derantis dėl solidesnių sutarčių. „Nors mūsų produktai yra programinė įranga žemės ūkio bendrovėms, susivienijimui priklauso ir programinės įrangos kūrėjai, ir finansininkai, ir teisininkai, ir pardavimų specialistai. Klasterio nariai vieni kitus gerai pažįsta, pasitiki ir dirba ranka rankon, vykdoma ir bendra eksporto strategija“, – teigė A. Alešiūnas.
Unikalūs produktai
Klasterio įmonės kartu su moksliniu partneriu Vilniaus Gedimino technikos universitetu aktyviai prisideda prie inovacijų ir naujų sprendimų paieškos bei realizavimo, kurie galėtų žemės ūkio sektoriui padėti tapti dar našesniam ir labiau modernizuotam. „Dar prieš keletą metų žemės ūkis Lietuvoje, Rytų Europoje ir Centrinės Azijos regione gana vangiai naudojosi informacinėmis technologijomis, dabar situacija keičiasi ir imama suvokti, jog būtent inovacijos, kompleksiniai programinės įrangos sprendimai, procesų valdymas, precizinė žemdirbystė gali gerokai padidinti žemės ūkio efektyvumą“, – sakė „Smart IT Cluster“ prezidentas.
Šiuo metu klasterio įmonės sėkmingai pardavinėja elevatorių valdymo, pašarų bei miltų gamybos, augalininkystės ūkių veiklos procesų valdymo ir kitus žemės ūkiui aktualius sprendimus. Klasteris sukūrė prekybos platformą, apjungusią Lietuvos grūdų pardavus ir pirkėjus į vieną „AgroBiržos“ sistemą, kuri leidžia prekiauti efektyviau. Taip pat klasterio nariai inicijuoja bei vykdo tarptautinius projektus septyniose šalyse. Naujausias jų – bendradarbiavimas su Turkmėnijos žemės ūkio atstovais, diegiant kompleksinę elektroninę gyvulių judėjimo kontrolės ir sveikatos priežiūros sistemą.
Vienas žymesnių „Smart IT Cluster“ produktų yra vadinamoji „elektroninė nosis“ – unikalus nešiojamas prietaisas PERES, kurio pagalba galima nustatyti mėsos ir žuvies šviežumą.
Mato perspektyvas plėstis
„Nors konkurencija IT sektoriuje yra didžiulė, apjungę specifinėje srityje besidarbuojančių kompanijų pajėgas ir pasiūlę paklausių produktų, matome daug žadančias perspektyvas, juolab, jog klasteris jau įgijo žinomumą ir pasitikėjimą ne tik Lietuvoje, bet ir tarptautinėse rinkose. Galimybių plėstis, kurti naujus sprendimus ir juos parduoti yra išties daug“, – apibendrino „Smart IT Cluster“ prezidentas.