Klasterių plėtra Lietuvoje kyla į naują lygį — nuo šiol turime nuosavą klasterių vertinimo ekspertą
Lietuvos klasterių asociacijos vykdantysis direktorius, Užupio kūrybinio klasterio prezidentas, Informacinio saugumo klasterio vadovas, taip pat kitų klasterių steigėjas ir vadovas Marius Pareščius tapo tarptautiniu mastu sertifikuotu klasterių vertinimo ekspertu (angl. clusters benchmarking expert). Vokietijoje įsikūręs Europos klasterių analizės sekretoriatas (angl. European Secretariat for Cluster Analysis – ESCA) kovo 3 d. po intensyvių mokymų išdavė tarptautinius sertifikatus klasterių ekspertams iš Ispanijos, Prancūzijos, Vokietijos, Latvijos ir Lietuvos.
„ESCA — tai specialiai apmokytų eskpertų tinklas, vienijantis daugiau kaip 150 klasterių specialistų iš 30 šalių, kurie vertina klasterius visame pasaulyje, atsižvelgdami į šių organizacijų požiūrį bei valdymo procesų, teikiamų paslaugų ir veiklų skatinimo kompetenciją“, — sako Europos klasterių analizės sekretoriato direktorius Helmutas Kergelis. „Aukštos kompetencijos klasteriai vaidina reikšmingą vaidmenį, įgyvendinant regionines inovacijų strategijas, todėl esame suinteresuoti jų kompetencijos kėlimu, įgyvendiname įvairius paramos, mentorystės ir konsultacijų projektus“.
ESCA sertifikatas — konkurencinis pranašumas, pripažinimas tarptautiniu mastu
Lietuvoje klasterių plėtra rūpinasi net keletas Ūkio ministerijai pavaldžių įstaigų: Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA), atsakinga už inovacijų politikos įgyvendinimą šalyje, Lietuvos inovacijų centras (LIC), teikiantis inovacijų paramos paslaugas, „Versli Lietuva“, skatinanti verslumą, tvarią ir modernią verslo plėtrą, startuolių ekosistemą, eksportą bei kitos. Tačiau jokios nacionalinės klasterių vertinimo ir akreditavimo sistemos kol kas nėra sukurta.
Pasak MITA direktoriaus Kęstučio Šetkaus, ESCA įvertinimas Lietuvos klasteriams sukuria dideles perspektyvas bei galimybes. „Labai svarbu, kad Lietuvos klasteriai siektų įgyti tokį tarptautinį sertifikatą, kuris galioja visoje Europoje ir tai yra klasterių valdymo, brandos bei kompetencijos pripažinimas. Sertifikavimas padidina klasterių įsitraukimo į tarptautinius tinklus galimybę, suteikia konkurencinį pranašumą vietinėje rinkoje bei didesnių galimybių būti matomam tarptautinėje erdvėje. Pagrindinė klasteriui sertifikavimo nauda — prestižas ir reputacija, kuri atveria kelius naujoms galimybėms“, — įsitikinęs p. Šetkus.
Lietuvoje iš daugiau nei 50 aktyviai veikiančių klasterių įvertintas tik vienas
Šiuo metu Lietuvoje yra kiek daugiau nei 50 aktyviai veikiančių klasterių, nors jų įsteigta kur kas daugiau. Naujų ES investicijų laikotarpiu siekiama užtikrinti jau įsikūrusių klasterių brandą, skatinti jų konkurencingumą, inovatyvių produktų kūrimą, eksporto plėtrą užsienyje bei įsiliejimą į tarptautinius tinklus. Lietuvoje veikiantys klasteriai tik artėja prie brandos ir pradeda įgauti reikiamus įgūdžius, kurie reikalingi žengti į tarptautines rinkas.
Daugiau informacjos čia:
www.mita.lt/lt/naujienos/aktualijos/klasteriu_pletra_lietuvoje_kyla_i_nauja_lygi_–_nuo_siol_turime_nuosava_klasteriu_vertinimo_eksperta