29 rugsėjo d., 2021

Užsienio rinkose veikiančios Lietuvos klasterių įmonės sulaukė susidomėjimo iš Ukrainos 

Iš dešinės: A. Kuts (Zaporožės PPR), A. Karpenko (Zaporožės EAM klasteris), A. Rakickas (LAuGEA) ir D. Vilčinskaitė (Vilniaus PPAR)

Rugsėjo 20–22 dienomis Lietuvoje lankėsi Ukrainos verslo bei Zaporožės prekybos ir pramonės rūmų atstovai. Čia jie domėjosi gerąja klasterių įmonių patirtimi dalyvaujant tarptautinėse iniciatyvose bei dairėsi naujų partnerių. Trys dienos Lietuvoje delegacijai buvo vaisingos  pasirašius dvišalį susitarimą tarp Lietuvos autodalių gamintojų ir eksportuotojų asociacijos (LAuGEA) ir Zaporožės EAM klasterių, jau planuojami bendri mokymų bei IT projektai. 

Zaporožės prekybos ir pramonės rūmai (Zaporožės PPR) remia eksportuotojus visuose produktų kūrimo ir plėtros skatinimo etapuose. Tarp jos partnerių – verslo asociacijos Europoje, Lotynų Amerikoje, Artimuosiuose Rytuose ir Azijoje.  

Lietuvos partnerystė su Zaporožės PPR prasidėjo prieš 5 metus pasirašius dvišalį susitarimą dėl bendradarbiavimo.  Tuomet kartu su Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmais (Vilniaus PPAR ) buvo įgyvendinamas tarptautinis projektas, kuriuo ES valstybės narės dalinosi geriausia Europos Sąjungos normų ir standartų taikymo užtikrinimo praktika. 

Šių metų birželį startavo naujas dvišalis Zaporožės PPR ir Vilniaus PPAR projektas „Tvaraus eksporto augimas Ukrainoje, pasinaudojant klasterių teikiamais pranašumais“, finansuojamas Lietuvos Respublikos Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšomis. Jo metu, skatinant klasterizaciją, siekiama didinti mažų ir vidutinių Rytų Ukrainos įmonių eksporto galimybes. 

Zaporožės PPR viceprezidentas Andrii Kuts pastebi didelį Prekybos ir pramonės rūmų narių susidomėjimą bendradarbiavimu su Lietuvos įmonėmis: „Norėdami joms padėti mokytis greičiau, patekti į naujas rinkas bei gauti didesnius užsakymus, domimės tarptautinių projektų įgyvendinimo niuansais ir įmonių sėkmės istorijomis. Mūsų lankytos klasteriuose dalyvaujančios Lietuvos įmonės aktyviai veikia užsienio rinkose, dalyvauja parodose  esame tuo sužavėti. 

Be to, keičiantis Ukrainos pramonės parkų veiklos reguliavimui, labai vertinga Lietuvos patirtis kuriant ir remiant jų veiklą. Mums aktualus ne tik inžinerijos sektorius – tarp prioritetinių sričių taip pat yra maisto gamyba, turizmas, paslaugų teikimas. Turime ne tik perspektyvų mašinų pramonės klasterį, bet ir aktyviai kuriame juos turizmo, žemės ūkio bei maisto sektoriuose“, – teigia A. Kuts. 

Delegacijoje taip pat dalyvavo partnerių ieškančio inžinerijos, automatikos ir mašinų sektoriuose veikiančias įmones vienijančio Zaporožės EAM klasterio vadovas Andrii Karpenko bei dar dviejų inžinerinių įmonių atstovai. Kėlimo įrangą gaminančios „Lizmark LTD“ vadovas Yehor Kochniev į Lietuvą atvyko užmegzti naujų verslo ryšių. Tuo tarpu pramonės automatikos programinę įrangą ir valdymo sistemas kuriančios „Infocom LTD“ vadovas Eduardas Trotsenko ypač domėjosi įmonių patirtimi panaudojant robotiką bei ieškojo partnerių, dirbančių elektros energijos įkrovimo, kaupimo ir perdavimo srityje.   

Vizitas prasidėjo apsilankymu Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūroje (MITA). Kartu su partneriu Lietuvos inovacijų centru projektą „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra (InoLink)“ administruojanti agentūra čia organizavo b2b (verslas verslui) susitikimą su Lietuvos klasteriais. Į jį atvyko maisto pramonės klasterio „SmartFood“ ir technologines bei inžinierines įmones jungiančio klasterio „Santaka“ atstovai.  

„Lietuvos inžinerinių įmonių konkurencingumą tarptautinėse rinkose lemia jų įsitraukimas į platų partnerių tinklą turinčių klasterių veiklas ir bendrų projektų įgyvendinimas. Stiprėjantiems ir naujų galimybių besidairantiems Ukrainos verslams esame pavyzdys, todėl ir atsiradome Zaporožės prekybos ir pramonės rūmų ir verslo atstovų akiratyje“, – teigia „InoLink“ projekto vadovė Jolita Razumienė. 

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) patirtimi remiant ir plėtojant klasterizaciją sužavėtas A. Kuts apgailestauja, kad Ukrainoje tokios organizacijos nėra, tad vienintelė galimybė tenykščiams klasteriams  tarptautinės programos ir fondai, skirti besivystančioms šalims. 

Vėliau delegacija susitiko su nepaprastuoju ir įgaliotuoju Ukrainos ambasadoriumi Volodymyr Yatsenkivskyi aptarti Lietuvos ir Ukrainos ekonominio bendradarbiavimo plėtrai reikalingas sąlygas. 

Kitomis vizito dienomis Ukrainos atstovai aplankė Lietuvos automobilių eksporto asociaciją LAuGEA, automobilių ir pramonės filtrų gamintoją UAB „Baltic Filter“ ir Ukmergės pramonės parką bei jame įsikūrusią „Stansefabrikken” lakštinio metalo apdirbimo gamyklą. Pastaroji gamina ir Europos automobilių pramonei tiekia sudėtingas štampuotas automobilių detales. Vizitą po bendradarbiavimui su Ukraina atviras įmones užbaigė ukrainiečių apsilankymas „Vilnius Tech Park“ ir susitikimas su Lietuvos startuoliais. 

Pasak šio projekto vadovės, Vilniaus PPAR eksporto plėtros vadovės Aistės Litvinaitės-Jablonskienės, projektas dar labiau suartino Lietuvos ir Ukrainos smulkų ir vidutinį verslą kuruojančias organizacijas bei atvėrė galimybes Ukrainai sparčiau žengti klasterizacijos keliu. „Tokie projektai yra labai svarbūs ne tik mūsų partneriams Ukrainoje, bet ir Lietuvai. Dalindamiesi gerąja patirtimi patys daug išmokstame, įgauname platesnį matymą bei turime galimybę užmegzti naudingus verslui ryšius. Na, o viską vainikuoja džiaugsmas, kad esame tie, kurie jau turi kuo pasidalinti“,  – sako Vilniaus PPAR atstovė. 

Šią savaitę Vilniaus PPAR atstovai ir Lietuvos klasterių tinklo prezidentas, Lietuvos maisto eksportuotojų asociacijos (LITMEA) vadovas Giedrius Bagušinskas išvyko atsakomojo vizito, kurio metu susitiks su vietos valdžios institucijomis ir aptars, kaip jos galėtų prisidėti kuriant palankesnes sąlygas klasterizacijai ir eksporto plėtrai. Taip pat vizito metu bus pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp Lietuvos maisto eksportuotojų asociacijos bei Zaporožės PPR.  

Projektas „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra (InoLink)“ skatina įmonių jungimąsi į klasterius, didina klasterių brandą, skatina jų augimą bei tarptautinį bendradarbiavimą. Jį įgyvendina Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA). Projekto partneris – Lietuvos inovacijų centras (LIC). 

 

  

  

 

 


Kitos naujienos

29 lapkričio d., 2022

InoLink: projektas baigiasi, pagalba tęsiasi

Klasteriams skirtas projektas „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra (InoLink)“ skaičiuoja paskutines savo dienas. Inovacijų agentūros koordinuojamas projektas veikė net šešerius…

24 lapkričio d., 2022

Klasterių bendruomenė Lietuvoje: sutaupykite 5 darbo metus

Artėjant metų pabaigai Lietuvos klasterių bendruomenė jau šeštąjį kartą susibūrė į tradicinį Baltijos klasterių forumą. Jo metu užduotas dalyvio klausimas…

10 lapkričio d., 2022

Svarbiausias metų renginys – jau greitai

Klasterių narius ir besidominčius klasterių veikla lapkričio 22 d. kviečiame į 6-ąją kasmetinę konferenciją ir partnerių paieškos renginį  Cluster Forum…

13 spalio d., 2022

Geriausia šių metų Europos klasterio koordinatorė: klasteriai yra ekonomikos variklis

Prestižiškiausią Europoje klasterių vadovams suteikiamą įvertinimą savo svarba galima prilyginti Oskarams kino indutrijoje.  Praėjusią savaitę vykusios Europos klasterių konferencijos metu…