Lietuvos klasterius vienijantis „InoLink“ projektas 2020 m. demonstravo puikius rezultatus
„2020-ieji klasterių pasaulyje buvo iššūkių ir iniciatyvų metai. Narystė klasteryje kai kurioms įmonėms netgi lėmė išgyvenimą, nes bendromis jėgomis jos greitai ir gana sklandžiai transformavosi bei skaitmenizavosi. Šiandien turime ne tik KlasterLT tinklą, bet ir jo pagrindu veiklą pradėjusią bei Lietuvą Europos klasterių aljanse atstovaujančią nacionalinę klasterių asociaciją. Lietuvai narystė šiame darinyje – šansas būti matomai ir girdimai“, – vertina Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros vadovas Gintas Kimtys.
MITA įgyvendinamo Lietuvos klasterius vienijančio projekto „InoLink“ vadovės Jolita Razumienės teigimu, 2016 m.prasidėjęs ir su dideliu klasterių bendruomenės palaikymu iki 2022 m. pabaigos pratęstas projektas pernai pasiekė puikių rezultatų. Jie patvirtina projekto naudingumą ir klasterių pasitikėjimą projekto komanda, kurią sudaro MITA ir Lietuvos inovacijų centro (LIC) konsultantai.
2020-aisiais ženkliai išaugo „InoLink“ paslaugas gaunančių klasterių bendruomenė. Projekto paslaugos sudomino dar 17 klasterių, tad pasibaigus metų pradžioje skelbtam kvietimui bendras brandinamų klasterių skaičius pasiekė 29.
Projekte teikiamos konsultacijos apima, bet neapsiriboja plačiu klausimų spektru nuo klasterio įkūrimo, strategijos sudarymo iki finansavimo priemonių, narių bei partnerių paieškos ir plėtros.
Įgyvendinant projekto veiklas 2020 m. į klasterius buvo pritraukti 57 nauji nariai, iš jų – 2 tarptautiniai. Beveik trečdaliu, t.y. 53, organizacijomis išaugo Lietuvos klasteriams ar jų įmonėms surastų partnerių skaičius. Vienas klasteris įsitraukė į užsienyje veikiančius klasterius. Įvyko net 14 įsijungimų į tarptautines vertės grandines. Pradėtos įgyvendinti 65 bendros klasterio narių iniciatyvos ir net 59 naujos MTEPI veiklos.
Per metus projekto komanda suorganizavo 4 informacinius renginius. Tiesa, dėl COVID-19 net trys iš jų vyko nuotoliniu būdu. Nepaisant pasikeitusio formato, „Kalėdinis Baltijos klasterių forumas“ pritraukė daugiau nei 100 dalyvių, „InoLink projekto galimybės ir planai“ – 37, o „Krizės padariniai ir post-COVID19 galimybės verslui“ – 94 dalyvius. Klasteriams skirta „Info diena“ rugpjūčio mėn. Vilniuje organizuota mišriu būdu: gyvai susirinko 50 klasterių atstovų iš Lietuvos, o tarpautiniai dalyviai iš Sakartvelo renginį stebėjo virtualiai. Iš viso nuo 2016 m. „InoLink“suorganizavo 35 renginius.
Toliau buvo vykdoma informacijos sklaida svetainėje lietuvių ir anglų kalbomis www.klaster.lt ir MITA komunikacijos kanalais. Per metus išleista 68 žinutės naujienos, tad bendras projekto metu paskeltų žinučių ir straipsnių skaičius jau siekia 189. Beje, svetainėje galima rasti ir visus šiuo metu veikiančius Lietuvos klasterius, nes, remdamasis kasmetine klasterių apklausa, „InoLink“ vertina jų aktyvumą. Iš viso 2020-aisiais šalyje veikė net 52 klasteriai.
Projektas „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra (InoLink)“ skatina įmonių jungimąsi į klasterius, didina klasterių brandą, skatina augimą ir tarptautinį bendradarbiavimą. Projekto trukmė: 2016-2022 m. Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Bendras projekto biudžetas: 2,4 mln. Eur.