LINPRA įmonių apklausa: trumpalaikes paramos priemones verslas pripažįsta veiksminga valstybės parama
LINPRA nariai – inžinerinės pramonės gamybinės įmonės – I pusmetį gana sėkmingai atsilaikė prieš COVID-19 sukeltą ekonominę krizę, žiūri į ateitį optimistiškai ir dar šiais metais nemaža dalis planuoja darbinti naujus darbuotojus bei plėstis, o 47 % įmonių planuoja didesnę apyvartą negu buvo 2019 m. Tokios išvados gautos, kai praėjus krizę sukėlusiai pirmajai pandemijos bangai ir karantinui, LINPRA nariai – gamybinės įmonės – buvo pakviestos atsakyti į trumpą apklausą apie įmonių patirtus sunkumus, sprendimus ir dabartinę situaciją. LINPRA įmonių apklausa iš dalies atspindi bendrą Lietuvos inžinerinės pramonės sektoriaus dabartinę situaciją ir lūkesčius. Iš viso apklausoje sudalyvavo daugiau nei pusė LINPRA narių iš skirtingų inžinerinės pramonės subsektorių.
Apklausos duomenimis, daugiau nei pusėje į apklausą atsakiusių LINPRA įmonių narių karantino metu prastovos arba dalinės prastovos nebuvo skelbtos, o darbuotojų skaičių dėl karantino teko sumažinti tik penktadaliui (18 %) įmonių. Vos 4 % apklaustųjų pripažįsta, kad dar teks sumažinti darbuotojų skaičių įmonėje artimiausiu metu. Tačiau beveik 50 % įmonių turi planų ir ketinimų darbinti naujus darbuotojus ir plėstis dar šiais metais.
Kalbant apie apyvartas, COVID-19 lėmė apyvartos sumažėjimą I pusmetį beveik pusėje (47 %) apklaustų įmonių. 14 % respondentų didelių apyvartos svyravimų nepajuto. O 39 % įmonių atskleidė, kad apyvarta per 2020 m. pirmą pusmetį net augo. Įmonių prognozės dėl metinės apyvartos, lyginant 2020 su 2019 m., yra gana optimistiškos, nors visos pripažįsta, kad yra labai daug neapibrėžtumų ir nežinios dėl galimos antros COVID-19 bangos, kuri gali paveikti gamybos užsakymų skaičių. Mažiau negu pusė (41 %) įmonių planuoja, kad 2020 m. bendra apyvarta bus mažesnė nei 2019 m., 12 % tikisi, kad apyvarta išliks panaši, o 47 % įmonių planuoja didesnę apyvartą lyginant su 2019 m., iš kurių net 29 % prognozuoja, kad apyvarta augs daugiau kaip 10 %.
LINPRA direktorius Darius Lasionis pateikia šias paklausos rezultatų išvadas:
„Apklausa parodė, kad tik trumpalaikes paramos priemones, tokias kaip subsidijos prastovų metu arba mokesčių atidėjimas, verslas pripažįsta veiksmingą valstybės parama. Nerimą kelia tai, kad pasibaigus trumpalaikėms skatinimo priemonėms šiais metais, rinkoje nebus realiai veikiančių veiksmingų ilgalaikių skatinimo / paramos priemonių, padėsiančių įmonėms „atsistoti ant kojų“ ir toliau augti, tada įmonės susidurs su likvidumo problema. Stipriai atsiliekame nuo kitų išsivysčiusių Europos ir pasaulio šalių, kuriose efektyviai veikia eksporto kredito garantijų sistema, o bankai ir valstybė yra pasiryžusi prisiimti didesnę riziką teikiant lengvatines paskolas, faktoringus, overdraftą“.
Pasak D. Lasionio, Lietuvos apdirbamoji pramonė ir Lietuvos inžinerinė pramonė yra lokomotyvas, kuris generuoja penktadalį Lietuvos BVP ir kuris padėjo šaliai atsilaikyti prieš COVID-19 sukeltą ekonominę krizę, esame tarp lyderių Europoje, kurios BVP per 2020 m. II ketvirtį susitraukė mažiausiai. Turime galimybę greičiau atsigauti po krizės, jeigu laiku ir greitai bus įgyvendinamos ilgalaikės verslo paramos priemonės.
Daugiau duomenų apie LINPRA narių – gamybinių įmonių – situaciją pirmąjį 2020 m. pusmetį – infografikuose.