30 rugsėjo d., 2015

Klasterizacija: didesnis žaidimo laukas, didesni ir žaidėjai

Klasteriai jau seniai kuria pridėtinę vertę tiek ekonomikos augimui, tiek pačiai visuomenei. „Šie nuo kitų bendradarbiavimo formų skiriasi tuo, kad klasterio narius sieja bendri ekonominiai interesai, dalyvaujant produktų ir (arba) paslaugų vertės kūrimo grandinės veikloje“ – akcentuoja Kęstutis Šetkus, Lietuvos inovacijų centro (LIC) di­rektorius. Produktyvumas, konkurencinis pranašumas tiek vietinėje, tiek tarptautinė­je rinkoje bei inovatyvūs produktai ar personalo kompetencijos gerinimas bei partneriams ir įmonių klientams teikiama nauda gali būti tik vieni iš daugelio rezultatų, kurių gali pasiekti išvien veikdami klasterio nariai.

Kęstutį Šetkų papildo ir Giedrius Bagušinskas, klasterio „Smartfood” koordinatorius, Lietuvos maisto eksportuotojų asociacijos direktorius. Jo teigimu, klasteris – plėtojimo forma, kuri įgalina inovacijas ir eksportą bei paverčia tai galinga jėga su stipriu proveržiu versle. „Mūsų išskirtinumas pirmiausia buvo tame, kad mes pradėjome kooperuotis dėl poreikio didinti konkurencinį pranašumą bei didinti veiklos efektyvumą užsienio rinkose, o ne dėl to, kad susikooperavę galime įsisavinti ES lėšas” – sėkmingos veiklos receptu dalinasi G. Bagušinskas. Visų pirma gimė neformalus eksportuotojų klubas, po jo sekė Lietuvos maisto eksportuotojų asociacijos įsteigimas. Dar po trejeto metų įkurtas kasteris „Smartfood”. Svarbus šio klasterio plėtros aspektas – esame pirmieji Lietuvoje, kai į organizaciją įjungė tik nekonkuruojančias įmones. Tai buvo ir yra viena iš pagrindinių sveikos vidinės atmosferos ir bendradabiavimo sąlygų.

Kaip ir kiekviename versle, kartais pasireiškia vieni ar kiti rinkos konjunktūros veiksniai bei vidinio nesusikalbėjimo problemos tarp klasterio narių, bet visai tai būna tik lai­kini sunkumai, kuriuos padeda įveikti tvirtas įmonių susitarimas dėl bendrų ir pamatuo­jamų ekonominių tikslų, bei praktiniai pata­rimai iš šalies, pastebi G. Bagušinskas.

Įmonėms rasti bendrus tarpsektorinio bendradarbiavimo sąlyčio taškus ir aktyviau inicijuoti, bei efektyviau įgyvendinti bendras iniciatyvas, nukreiptas į naujų pro­duktų ir/ar paslaugų kūrimą bei eksporto didinimą (tarptautinį bendradarbiavimą) padeda Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA), Lietuvos inovacijų centro (LIC) ir „Verslios Lietuvos“ (VL) teikiamos pa slaugos, vykdant projektinę iniciatyvą „Ver­slo ir mokslo partnerystės tarptautiškumo skatinimas“ – visa tai duoda pamatuojamus rezultatus, pažymi LIC direktorius K. Šetkus. Svarbus ne tik bendrauti atėjus proble­moms, bet ir profilaktiškai konsultuotis su Lietuvos inovacijų centro specialistais, pastebi klasterio „Smartfood“ koordinatorius.

Per ganėtinai trumpą laiką, mūsų įmonės kartu dalyvavo 14 tarptautinių parodų bei 8 tikslinėse maisto sektoriaus verslo misijose, siekiant užmegzti ryšius su tiekėjais ir mažmeniniais tinklais, inicijuoti ir sėkmingai plėtojami 3 bendros gamybos inovaciniai projektai. Visa tai suteikė galimybę atsirasti 20 naujų ir pastovių klientų užsienio rinkose. Giedrius Bagušinskas pažymi: „Mes esame pirmoji mūsų sektoriaus organizacija per Lietuvos nepriklausomybės istoriją, užmezgusi verslo kontaktus Moldavijos rinkoje, turėdami aiškią ir kryptingą ilgalaikę strategiją, bei pradėjusi kelių mūsų įmonių reguliarų eksportą”.

„Smartfood“ unikalumas ir pridėtinė vertė ne klasterio elementuose, o jų derinyje. Veikimas kartu padeda sujungti protus ir optimizuoti veiklą, tada galima tapti konkurencingu ne lokaliniu lygmeniu, bet išeiti į tarptautinius vandenis, siekti pasaulinio konkurencingumo – didesnis žaidimo laukas, didesni turi būti ir žaidėjai.


Kitos naujienos

29 lapkričio d., 2022

InoLink: projektas baigiasi, pagalba tęsiasi

Klasteriams skirtas projektas „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra (InoLink)“ skaičiuoja paskutines savo dienas. Inovacijų agentūros koordinuojamas projektas veikė net šešerius…

24 lapkričio d., 2022

Klasterių bendruomenė Lietuvoje: sutaupykite 5 darbo metus

Artėjant metų pabaigai Lietuvos klasterių bendruomenė jau šeštąjį kartą susibūrė į tradicinį Baltijos klasterių forumą. Jo metu užduotas dalyvio klausimas…

10 lapkričio d., 2022

Svarbiausias metų renginys – jau greitai

Klasterių narius ir besidominčius klasterių veikla lapkričio 22 d. kviečiame į 6-ąją kasmetinę konferenciją ir partnerių paieškos renginį  Cluster Forum…

13 spalio d., 2022

Geriausia šių metų Europos klasterio koordinatorė: klasteriai yra ekonomikos variklis

Prestižiškiausią Europoje klasterių vadovams suteikiamą įvertinimą savo svarba galima prilyginti Oskarams kino indutrijoje.  Praėjusią savaitę vykusios Europos klasterių konferencijos metu…