20 kovo d., 2020

Geroji Vokietijos klasterių patirtis – Lietuvos ūkininkams

„Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra (InoLink)“ projekto veiklose dalyvaujančio Nacionalinio maisto ūkio klasterio (NaMŪK) atstovai vasario mėnesį lankėsi Vokietijoje vykusioje parodoje „BioFach 2020, susipažino su naujausiomis biodinaminės žemdirbystės technologijomis bei į klasterius panašių Vokietijos trumpųjų tiekimo grandinių veiklos specifika.  

NaMŪK atstovus lydėjusi projekto „InoLink“ klasterių plėtros koordinatorė Vaidė Sakalauskienė, verslo susitikimų metu pristačiusi Lietuvoje Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) vykdomas veiklas, teigia pastebėjusi ryškius galimybių verslui skirtumus: „Lietuvos maisto produktų bei kiti gamintojai gali pasinaudoti MITA pagalba vykdant MTEPI veiklas, rengiant paraiškas nacionaliniams ir tarptautiniams kvietimams, pritraukiant investicijas ir net ieškant partnerių. Tuo tarpu Vokietijos verslininkai naudojasi parama tik saulės energijos gavimui visa kita plėtros veikla yra finansuojama paties verslo. Jiems buvo keista, kad Lietuvoje verslininkai vis dar ieško būdų kaip finansuoti veiklas vietoj to, kad patys pasuktų galvas ir imtųsi darbo“. 

Stambiausias gamintojų forumas – proga užmegzti naujus kontaktus 

Niurnbergo parodų centre vykusi paroda „BioFach 2020“ laikoma stambiausiu pasaulio gamintojų forumu, skirtu ryšiams su potencialiais prekybos partneriais užmegzti. Šiemet savo gaminamus ekologiškus produktus ir su ekologine gamyba susijusias paslaugas pristatė 3,5 tūkstančio dalyvių iš daugiau nei 100 šalių. Tarp jų – ir 11 lietuviškų įmonių, siekiančių įsitvirtinti naujoje rinkoje arba išplėsti verslo partnerių ratą 

Parodos metu vyko verslo renginiai, diskusijos ekologinio ūkininkavimo bei ekologiškos produkcijos gamybos temomis. Nacionalinio maisto ūkio klasterio atstovai parodoje gyvai bendravo su potencialiais klientais siekdami geriau suprasti jų lūkesčius ir užmezgė naujus verslo kontaktus. 

Vokiškos trumposios tiekimo grandinės ypatumai 

Visi po parodos Lietuvos delegacijos Baden Wiurtembergo žemėje aplankyti subjektai vykdo veiklas, kurios atitinka klasterines iniciatyvas, tačiau Vokietijoje jie vadinasi ne klasteriais, o trumposiomis tiekimo grandinėmis. Jos veikia maždaug 60 km spinduliu, už šių ribų kuriamos kitos tiekimo grandinės. Pagrindinis tokio darinio tikslas – vietinio verslo išlaikymas ir plėtra galutiniam vartotojui tiekiant ekologinių ir biodinaminių ūkių produkciją.  

Įdomu tai, kad Vokietijoje, priešingai nei Lietuvoje, į jau susiformavusią tiekimo grandinę įsijungti nariui iš užsienio yra beveik neįmanoma – tokia valstybinė politika. Tuo tarpu vietiniai gamintojai labai palaikomi, pavyzdžiui, ekologiniai ūkiai gauna nemažai apsaugų nuo ne ekologinių ūkių netyčia sukeltų grėsmių. 

Akcentai: kokybė, dėmesys klientui ir pasitikėjimas  

Nacionalinio maisto ūkio klasterio atstovai lankėsi trumpajai tiekimo grandinei priklausančiose Backer Baier kepykloje, Bio Metzgerei Griesshaberskerdykloje, Schönberghofbiodinaminiame ūkyje, šių ir kitų trumpoje tiekimo grandinėje dalyvaujančių ūkių logistikos centre „B2-biomarkt ir jų parduotuvėje su maitinimo įstaiga.  

Verslininkai pasakojo, kaip vykdo užsakymus ir organizuoja patekimą pas vartotojus. Visų susitikimų metu labai akcentuota kokybė, tiesioginiai pardavimai, klientų rato formavimas ir jo išlaikymas bei pasitikėjimas vienas kitu. Labiausiai NaMŪK atstovus stebino tai, kad visas jų sėkmingas darbas yra paremtas garbės žodžiu, o veikla jau apie 20 metų vykdoma be jokių partnerystės sutarčių. 

Gerąja patirtimi dalinsis su Nacionaliniu maisto ūkio klasteriu 

Susitikimų metu Lietuvos maisto gamintojus jungiančio Nacionalinio maisto ūkio klasterio atstovai pristatė klasterio veiklas, partnerystę su Lietuvos mokslininkais, dalijosi gerąja savo narių, gaminančių inovatyvius aukštos pridėtinės vertės produktus iš lietuviškų žaliavų, patirtimi ir aptarė planuojamą kolegų iš Vokietijos apsilankymą Atviros prieigos centre Babtuose bei NaMŪK veikloje dalyvaujančiose įmonėse. 

Nacionalinis maisto ūkio klasteris šiuo metu jungia saldainių fabriką UAB „Rūta“, inovatyvius sveiko maisto sprendimus kuriančią UAB „Mėlynė“, partnerystės platformą UAB „Mokslo kavinė“, „Aromatinių žolynų ūkį“, sertifikuotą aviečių ūkį UAB „Eideka“, sveikatingumo produktų kūrėją ir gamintoją UAB „Spila“, UAB „Daumantai LT“, MB „Sultė“, MB „Ekosula“, Sodininkystės ir daržininkystės institutą, investavimo ir mokslinių idėjų komercializavimo srityse dirbančią UAB „Energenas“, LED apšvietimo sprendimus mokslui, pramonei ir namams teikiančią UAB „Hortiled“ bei techni vėdinimo ir šaldymo sistemų priežiūrą atliekančią UAB „Baltic food technologies“. 

Pagrindiniai klasterio tikslai – maisto ūkio technologijų plėtra ir Lietuvos ūkio pramonės didesnio konkurencingumo, inovatyvumo, partnerystės tarp klasterio narių ir verslumo siekimas. Patikimumą užsienyje įrodyti jam padeda „Bronze Label“ sertifikatas. Klasterio brandumo žymą, reiškiančią, kad šiame etape NaMŪK stebi rinką ir naudojasi valstybės suformuotomis priemonėmis, 2018 m. suteikė „The European Secretariat for Cluster Analysis“ (ESCA) organizacija. 

InoLink“ kviečia naudotis unikaliomis projekto galimybėmis 

InoLinkyra ES priemonės „Inogeb LT“ projektas, kurį Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) vykdo kartu su Lietuvos inovacijų centru. Projekto tikslas – skatinti įmonių jungimąsi į klasterius, didinti klasterių brandą, skatinti augimą bei tarptautinį bendradarbiavimą. Projektas ir jo veiklos yra finansuojami Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. 

Klasterių koordinatoriai, dar nesudarę sutarčių dėl dalyvavimo „InoLink“ projekte, kviečiami iki kovo 31 d. teikti paraišką ir jungtis prie klasterių bendruomenės, kuri sėkmingai naudojasi unikaliomis projekto galimybėmis: tikslinėmis ekspertinėmis konsultacijomis klasterių plėtros ir auginimo klausimais, partnerių paieškos paslaugomis, klasterių brandinimo sesijomis ir kitomis projekte numatytomis veiklomis.


30 kovo d., 2020

Klasteriai – rimta pagalba verslui krizės akivaizdoje

Dėl ribojimų, paskelbtų kilus COVID-19 epidemijai, verslai skaičiuoja milžiniškus nuostolius. Krizės padarinius jau pajuto ir stambieji, ir smulkūs bei vidutiniai…

Skaityti daugiau

26 kovo d., 2020

Kviečiama teikti mokslo-verslo projektus pagal tarptautinę „EUREKA“ programą

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) kartu su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija laukia bendrų mokslo ir verslo projektų, kurie…

Skaityti daugiau

17 kovo d., 2020

Susibūrusios į klasterį organizacijos kurs socialines inovacijas

Sausio 30 d. šešios socialiai atsakingos organizacijos ir įmonės sutelkė savo kompetencijas, žinias, ryšius ir įkūrė pirmąjį Lietuvoje Socialinių inovacijų…

Skaityti daugiau

12 kovo d., 2020

Išrinktas Europos klasterių aljanso prezidentas

Vasario 28 d. dvylika Europos klasterių aljanso narių prezidentu išrinko Ispanijos „Clusters.es“ pirmininką Antonio Novo Guerrero. Pirmininko pavaduotojais paskirti Hervé…

Skaityti daugiau