05 rugpjūčio d., 2016

Kryptis – įmonių kooperacija ir klasterizacija

Inžinerinė pramonė Europoje yra visos ES ekonomikos variklis ir Lietuvos įmonės čia vaidina svarbų vaidmenį. Mūsų industrijoje kuriamos pažangiausios technologijos ir kliento lūkesčius tenkinanti produkcija bei sprendimai. Šakos inžinieriai, sprendžia dabarties ir ateities pasaulio problemas, pavyzdžiui, tvarios energijos ir klimato kaitos, automatizacijos ir išmaniųjų miestų sprendimus, mokslo laboratorijų įrangą ir t.t.

Europoje inžinerinės pramonės įmonės pagamina daugiau kaip 75% viso Europos Sąjungos eksporto produkcijos, šiai pramonei tenka 80% visų Europos MTEP investicijų, priskaičiuojama virš 130 000 įmonių, kuriose dirba daugiau nei 10 mln. žmonių ir prekybos apyvarta siekia beveik 2 000 mlrd. Eurų.

Lietuvos inžinerinės pramonės asociacija LINPRA vienija įmones, kurių apyvarta sudaro penktadalį šalies ekonomikos (23%) ir šis sektorius yra didžiausia pagal gaminamą BVP apdirbamosios pramonės šaka (2013 m.  BVP gamybos metodu, palyginamosiomis kainomis siekia 1 458 mln. EUR, o produkcija be PVM ir akcizo to meto kainomis 3 100 mln. EUR).

Lietuvos inžinerinės pramonės įmonės beveik nekonkuruoja vidaus rinkoje – mūsų įmonių varžovai, o dažnai ir partneriai yra užsienio įmonės. Todėl pastaruosius 8-10 metų sektoriuje yra labai aktualus įmonių bendradarbiavimas ir laksčių įmonių kooperacijos formų bei žmonių integracijos sprendimų taikymas, o tam geriausia bendros veiklos forma – klasteriai. Šios, 2007-2014 metų ES paramos periode, Ūkio ministerijos suformuotos ES pagalbos priemonės dėka, paramą gavusios Lietuvos įmonės labai sustiprėjo ir tapo integralia Europos gamybos grandinės dalimi, susiformavo keli produktyvūs klasteriai. Siekiant Lietuvos inžinerinės pramonės gamybą išlaikyti novatoriška ir konkurencinga Europos ir pasaulio rinkose, svarbu įgytas pozicijas išlaikyti ir palaipsniui stiprinti. Turime pasiekti, kad įmonės eksportuojančios savo produkciją gerai žinotų skirtingų industrijos posektorių pridėtinės vertės kūrimo grandines, pažintų viena kitos veiklas ir kooperuotų darbuotojus bendrai gaminių bei sprendimų kūrimo – gamybos veiklai. Tik įmonėms bendradarbiaujant įgyvendinami didesni projektai, gaminami aukštesnės pridėtinės vertės gaminiai, lengviau juos parduoti užsienyje.

Asociacija LINPRA yra Europos inžinerinės pramonės asociacijos ORGALIME, Europos inžinerinės pramonės darbdavių asociacijos CEEMET ir Europos ateities fabrikų (atstovaujančios mokslo bendruomenę MTEP srityje) EFFRA narė. Natūralu, kad įtakojant Europos Sąjungos (ES) kelrodžiams, jau keletą metų svarbiausios asociacijos LINPRA klasterių veiklos kryptys yra:

  • paskatinti eksporto plėtrą;
  • paskatinti mokslo įstaigų ir verslo įmonių mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų (MTEPI) sinerginę veiklą;
  • sustiprinti jaunimo, mokslo ir akademines bendruomenes, pagerinant mokymo kokybę ir paskatinant Lietuvos jaunimą rinktis inžinerines profesijas.

Asociacija daug dėmesio skiria bendram klasterių įmonių darbui organizuojant parodas, mokymus, tyrimus, tarpininkauja dirbant su jaunimo, mokslo ir akademinėmis bendruomenėmis. Kartu dedame pastangas šių socialinių grupių  įgalinimui ir įveikslinimui, prisidedame prie įvairių švietimo sričių patobulinimo.

Daromi darbai ir tai kas nuveikta įkvepia veikti toliau, tačiau yra padaryta tikrai ne viskas. Veikia visa eilė brandžių gamybinių klasterių Baltijos automobilių komponentų klasteris, Lazerių klasteris, Lietuvos plastikų klasteris ir kt.. Juose apsijungusios įmonės pavieniui yra pasiekusios gerų rezultatų, produkcija yra parduodama, klientų vertinama. Tačiau bendrosios iniciatyvos, deja kol kas sunkiai skinasi kelią. Įmonėms ir jų darbuotojams trūksta bendro darbo patirties, kai dirbama kartu su kitos įmonės specialistais, vykdomos jungtinės marketingo programos, kartu mokomasi, žmonės įtraukiami į produktų vystymo veiklą, kartu perkamos paslaugos ir žaliavos. Mano nuomone tam skiriama per mažai dėmesio, dažni atvejai kai klasteryje veikiančios įmonės konkuruoja dėl specialistų, klientų ir taip susipriešina, kad tenka imtis taikinimo veiklos. O juk tokia patirtis trukdo galiausiai kartu sukurti naujus verslus, atrasti naujas rinkas arba esamose rinkose pradėti prekiauti naujais, jungtinėje veikloje sukurtais produktais.

Veikla klasteryje yra tarpusavio priklausomybės lygio veikla, taip veikti reikalingi stiprūs asmeninės ir organizacijų lyderystės įpročiai ir įgūdžiai. Įmonės turi tam paruošti ir savo darbuotojus, tokios veiklos reikia kryptingai mokytis, būtina nuolat vystyti narių tarpusavio santykius, puoselėti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą.


Kitos naujienos

29 lapkričio d., 2022

InoLink: projektas baigiasi, pagalba tęsiasi

Klasteriams skirtas projektas „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra (InoLink)“ skaičiuoja paskutines savo dienas. Inovacijų agentūros koordinuojamas projektas veikė net šešerius…

24 lapkričio d., 2022

Klasterių bendruomenė Lietuvoje: sutaupykite 5 darbo metus

Artėjant metų pabaigai Lietuvos klasterių bendruomenė jau šeštąjį kartą susibūrė į tradicinį Baltijos klasterių forumą. Jo metu užduotas dalyvio klausimas…

10 lapkričio d., 2022

Svarbiausias metų renginys – jau greitai

Klasterių narius ir besidominčius klasterių veikla lapkričio 22 d. kviečiame į 6-ąją kasmetinę konferenciją ir partnerių paieškos renginį  Cluster Forum…

13 spalio d., 2022

Geriausia šių metų Europos klasterio koordinatorė: klasteriai yra ekonomikos variklis

Prestižiškiausią Europoje klasterių vadovams suteikiamą įvertinimą savo svarba galima prilyginti Oskarams kino indutrijoje.  Praėjusią savaitę vykusios Europos klasterių konferencijos metu…